DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Zorunlu Göç

27 Ekim – 8 Kasım 2006

 

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

“Irkı babasından ödünç. Hırçın bakışları doğuştan sürmelenmişti doğduğu toprağın yazgısıyla. Sürmeden dışarı bir Asuri bakıyordu. Dingin akıp gidiyordu bakışları, akıyordu dağlı erkeğin baktığı suya.”

 

“Deniz yukardaydı, içinden balıklar sarkıyordu. Gökyüzü yer olmuştu, üstünde insanlar yüzüyordu.”

 

“Dinmişti yaşam, sıfırlanmış bir kandırmacaydı zaman.”

 

“Dile gelmedikçe söz, yüz yüzde yitmeye mahkûm sancılar içinde.”

 

“Henüz bilmiyoruz kimin doğrusu, kimin eğrisi. Kertenkeleler çekecek dilleriyle yalanlarını teninden, sen doğruyu terleyene dek.”

 

“İnsan elinden şimşekler düşüyordu, yarılıyordu ağaç dallarında. Hazretler geçiyordu dışardan. Elleri kolları bağlı, yüzlerinde geçmişten kalma ne idüğü belirsiz bir tafra.”

 

“Günlerce yürüdüler. Çıngırak sesleri kesildi. Onlar artık merhametini kaybetmişlerin ayak izlerinin takibindeydiler. İzler dillendi:

‘Sözüm size. Bu yol sizin yolunuz değil. Dönün.’”

 

İçindeki yılgın ses: ‘Dönecek,’ diyor. Bahçendeki mısırı koru kargalardan. Her gün bir tanesi gagalansa da o yetişecek son tanesine. Çıplak koçanı kendi elleriyle gömecek kanının döküleceği yere.”

 

““Geride kalmıştı Fırat, Dicle ve Zap. Eskimişti açılan koyaklar üstünde Asur, Babil, Ninova ve Kalde ülkeleri.”

“Göz, yalanın kuyusu olalı beri dil başı boş bir köpek gibi havlıyor, zaman zaman uluyordu. Sesler yalan kuyusunda yankılanıyordu. Ne zaman ki dil bir şeyler anlatmaya koyulsa, şeyhin yüz çatlaklarından bir yılan sinsice kıvrılıp kuyunun ağzına dolanıyordu.”

 

Yüzü toprağa yapışıktı yaşlı adamın. Kulağı yeraltından gelen sesleri çözümlemeye çalışırken parmak uçları toprak üstüne türlü şekiller çiziyordu. Baş ucunda onu koruyan tılsımın şekli bir kırkayaktı. Her bir ayağın ucundan bir çıngırak sarkıyordu.”

 

““Renkler oynuyordu kirli kıyafetlerinde bulanık. Pembe, kırmızı, sarı ve üzümün özü gelip çatınca mora bulanıyordu her şey. Kazanlar kaynıyordu orta yerde. Ayaklarında altın kemerli nalınlarıyla kızlar, bellerinde kuşaklarıyla bekleyen erkeklere hediyeler veriyorlardı.”

“Gidip geliyordu soluk. Çıkan ses zamanın içinde mekik dokuyordu. Geçmişe ilmekleniyordu zaman. Gözleri boşluktaydı.”

 

“Erkekler üzerine dikilmişti birer mezartaşı. Kahramanlıkları tanık olunmayan yalan zamanlara tarihleniyordu. Yoktu kadınlar. Erkeklerin yenilgilerine kurban verilmişlerdi bir zaman.”

 

“Sürükleniyordu. Peşi sıra saklı çeyizi. Döneniyordu kafasında bin bir cin. Tırnak kesilmişti doğumunda, o yüzdendi uğursuzluğu. Anasıydı savurduğu tırnaklarını kızını doğuracağı odaya.”

 

“Bana kalan karanlık başkalarının kayıplarından. Ve bildim bir gün takip edileceğimi. Korkmadım yola çıkmaktan.”

“Ateşi sönmüş bakışlarında gençliğinden kalma erkin dumanı tütüyor. Gitmeler… Yollar… Duraklar…”

“Peki ya ölüm; yolda mı, durakta mı, yoksa ıskalayan yaşamda mı?”

|