DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Kürtçe araştırma, eleştiri ve edebiyat teorisi dergisi Wêje û Rexne’nin üçüncü sayısı, “Edebiyat ve Sınır” teması ile edebiyatseverlerin karşısına çıktı.

Kürtçe edebiyat eleştirisine önemli katkılar sunan derginin üçüncü sayısında, değerli akademisyen ve eleştirmenlerden farklı konular üzerine yazılar bulunuyor. Ünlü eleştirmen ve akademisyenler Haşim Ahmedzade'nin Nasname û Ziman (Kimlik ve Dil), İbrahim Seydo Aydogan'ın Romana Kurdî û Rexne û Ziman (Kürt Romanı, Eleştiri ve Dil), A.Rahman Adak'ın Leyla ile Mecnun üzerine derinlemesine analizinin yanında, Roland Barthes ve Halil Cibran'ın çeviri makaleleri de yer alıyor. Ayrıca roman yazarı ve çevirmen Ciwanmerd Kulek'in Sovyet Kürt romanı üzerine değerli bir çalışması ve Şiko Ömer Kakereş'in psikanalitik roman analizi diğer önemli çalışmalar arasında.  

Günümüzde politik ve sosyal alanda en çok tartışılan konularından olan sınır imgesine edebi bir yaklaşımla derinlemesine bakan metinlerin bulunduğu dosya, sınır çalışmalarına çok değerli bir katkı sunuyor. Akademisyen ve eleştirmen Remezan Alan’la yapılan kapsamlı röportaj, Kürt Edebiyatında Sınır imgesi üzerine ufuk açıcı düşünceler içeriyor. Ayrıca Kürt roman yazarı ve eleştirmen Dilawer Zeraq, akademisyen, doktora ve yüksek lisans öğrencileri ve eleştirmenlerden oluşan Wendelmoet Hamelink ve Hanifi Barış, Sedîq Seîd Rewandizî, Îlyas Suvagcî, Özlem Belçim Galip, Dawid Yeşîlmen, Mesûd Serfiraz, Fuadê Bacinî, Mehmet Çetin, Zîndan Fîdancı ve Hamit Bozarslan da edebiyat ve sınır üzerine çok farklı ve değerli çalışmalarıyla bu sayıya katkıda bulunuyor.

Yılda üç kez tamamen Kürtçe (Kurmancî, Zazakî, Soranî) yayınlanan dergi, Kürt edebiyatını geliştirme ve önemli eserleri okuyucu ile buluşturma konusunda katkı sağlamaya devam ediyor. Eleştirel bir perspektifle sunulan çeşitli metin ve konular üzerine yazılan, Abdullah Çelik, Esat Şanlı, Gulbahar Koker, Musa Ekici, Sara Anter, Fadime Ekici, Hêlêne Celissier, Murad Aygûn, Rohelat Aktulum gibi genç kuşak eleştirmenlerin kaleme aldığı yazılar bu sayının içeriğinde önemli bir yere sahip.

Wêje û Rexne her sayısında bir onursal bir yazar seçiyor ve ona özel bir yer ayırıyor. Bu sayının onur konuğu Kürt yazar, öykücü, şair, Kürt edebiyatı aktivistî Xelîl Duhokî'dir. Duhokî’ye ayrılan özel bölümde, Xelîl Duhokî’nin kısa biyografisi, onunla gerçekleştirilen özel bir röportaj ve Yaqub Tilermenî ve Ebdela Şêxo’nun yazarlığı ile ilgili kaleme aldığı yazı yer alıyor.

Bu sayı, aynı zamanda iki önemli konuya yer verişiyle de öne çıkıyor. Zazaca eleştirel metinler ve Zazaca çevirilerin yanı sıra, Zazaca lehçesi üzerine Diyarbakır Kurdî-Der başkanı Sabahattin Gultekin'le yapılan geniş kapsamlı röportajda edebiyat, dil ve eğitim alanındaki pek çok konuya değiniliyor. Kürt edebiyatının bugünü üzerine okurlarla yapılan anket çalışması ve sonuçları ise Kürt edebiyatına okurların yaklaşımını paylaşmak açısından büyük önem taşıyor.

Dört ayda bir yayınlanan derginin gelecek sayı dosya konusu "Edebiyat ve Travma" olacak. Son yazı gönderim tarihi ise 10 Kasım 2014. Dergiye yazı göndermek isteyenler yazı ve soruları için wejeurexne@gmail.com adresine başvurabilecekler.

|