DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Wêje û Rexne (Edebiyat ve Eleştiri) Dergisi'nin ilk sayısı çıktı

Wêje û Rexne (Edebiyat ve Eleştiri) Dergisi'nin ilk sayısı çıktı

Dört aylık Kürtçe edebiyat ve eleştiri dergisi Wêje û Rexne, Diyarbakır’da bir grup Kürt edebiyatı okurunun emekleriyle yayın hayatına başladı. Dergi 2014'ün ilk sayısı ile kitapçılardaki yerini aldı ve okurlarını bekliyor. 

Her geçen gün hem nicelik, hem nitelik olarak büyük gelişmeler gösteren Kürt Edebiyatı, üzerinde bilimsel analiz ve araştırmaların yapıldığı bir laboratuar görünümündedir. Şimdiye kadar Kürt Edebiyatı’na dair çok önemli çalışmalar da yapıldı ve bu çalışmalar artarak devam ediyor. Bu durum, Kürt yayınevlerinin ve basılan Kürtçe kitapların sayısında, süreli yayınların renkliliğinde kendini açıkça göstermektedir. Bu niceliksel ve niteliksel artışın sonucu olarak da hem Kürt Edebiyatı’nın seviyesi, hem de okurlarının ‘iyi’ edebiyat beklentisi artmıştır. Bu sebeple eleştirel ve bilimsel araştırma ve analizlere gereksinim de artmaktadır. Bu ihtiyaçtan yola çıkan ve iki yıldan daha uzun süredir Kürt Edebiyatı üzerine okuma ve değerlendirme çalışmalarını yürüten okuma grupları bir araya gelerek, sadece edebî eleştiri, bilimsel araştırma ve analizleri içeren bu dergiyi yayınladılar.

Diyarbakır Okuma Kulübü (Kulûba Xwendinê Ya Diyarbekirê) ile Kızıltepe Okuma Grubu (Koma Xwendinê a Qoserê), işbirliği ile ortaya çıkarttıkları bu dergiyi Kürt okurlarına armağan ediyorlar. Bu uzun soluklu çalışmanın ilk sayısında, farklı konular hakkında birçok yazı bulacaksınız. Eleştirmen Haşim Ahmedzade ile yapılan uzun ve detaylı röportaj şüphesiz iyi analizler içeriyor. Özellikle toplum, edebiyat ve Kürt romanı üzerine doyurucu bir röportaj okurlarını bekliyor.

Röportajlarla birlikte, derginin bu sayısının dosya konusu “Edebiyatta Yersiz Yurtsuzluk” bir çok özgün ve çeviri makale ile derinlemesine analiz edilip, çeşitli bakışlarla edebiyatın yaratıldığı mekân üzerinde duruluyor. Toplam dokuz makaleden oluşan dosyada, okuyucu hem dünya edebiyatı üzerine birkaç analiz yazısı, hem de Kürt Edebiyatı’nda mekânın yaratımına dair çok değerli çalışmalar bulacaktır.

Dosya konusu dışında, klasik ve modern Kürt edebiyatı üzerine de değerli yazılar dergide yer almıştır. Gerek ilk modern metinlerin analizlerine gerekse de günümüz Kürt Edebiyatı ile ilgili derinlemesine çalışmalara yer verildi. Bu makalelerin değerli ve yaratıcı tartışmalara da öncülük edeceğini umuyoruz.

Derginin Kürt edebiyatına hediye ettiği bir başka yenilik de, çeviri makalelerin çokluğudur. İngilizce, Fransızca ve Türkçe’den toplamda yedi çeviri makale bu sayıda yer bulmuş. Bu çeviri makalelerinin dergide yer almasının amacı, Kürt Edebiyatı’nda bir eleştiri geleneğinin oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Derginin son bölümünde, yine edebî eleştiri geleneğinin oluşturulmasına hizmet etmek için Kürt ve Dünya edebiyatının edebî eleştiri klasiklerine yer verilmiştir. Bunun da yine önemli bir boşluğu doldurmasını umuyoruz.

Kürt Edebiyatı’nda yeni bir kapı açacak gibi görünen derginin ikinci sayısının dosya konusu “Di Wêjeyê de Avakirina Qerekter û Tîpan (Edebiyatta Karakter ve Tiplerin Yaratımı) olarak belirlenmiştir. Dergi, ikinci ve daha sonraki sayıları için Kürt ve Dünya edebiyatı üzerine her türlü edebî eleştiri, analiz ve araştırma yazılarını beklemektedir. Wêje û Rexne dergisinin sayfaları Kürtçe’nin bütün lehçelerine açıktır. Fakat alfabe olarak sadece Latin alfabesi kullanılacaktır.

İkinci sayı için son yazı gönderme tarihi 10 Mart 2014. Derginin yayın tarihi ise 1 Mayıs 2014.

www.wejeurexne.com  wejeurexne@gmail.com

Diyarbakır Okuma Kulübü

Kızlıtepe Okuma Grubu

|