DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Très Americas

11 Ekim - 2 Kasım 2008

 Yer: DSM Galerisi

Üç farklı Amerika tek sergide!

 

Amerika kıtasının üç büyük kenti, Ali Arif Ersen'in objektifinden yansıyan görüntülerle Diyarbakır Sanat Merkezi’nde...

 

Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Ekim ayında ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in Très Americas fotoğraf sergisini ağırlıyor. Uzunca bir süre resim yaptıktan sonra ilgi alanına fotoğrafı da katan Ali Arif Ersen, aynı kıtadan üç farklı Amerika'yı Très Americas’ta bir araya getiriyor.

 

Kuzeyin kalbi New York, Küba’nın ruhu Havana ve güneyin rengi Buenos Aires... Bir kıtanın kuzeyinden, ortasından ve güneyinden üç kent, üç Amerika ve bir fotoğraf sergisi. Ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in bu üç kentteki izlenimlerini, daha önce “Fotografi New York” (2001), “Fotografi Havana” (2003) ve “Fotografi Buenos Aires” (2004) kitaplarında toplamıştı. Bu kez, bu üç kenti, seçtiği fotoğraflarla sergiliyor.

 

Serhan Ada kitapta, “Calvino, iyice görünmez kılmak için yazıya geçirdiği kentleri kadın adlarıyla anmıştı onları. Tres Americas’ın üç kentine hangi adların yakışacağını düşünmemek elde değil. Bir çırpıda kuzeyden güneye: Hanna, Esperanza ve Isabella diyeceği geliyor insanın, geçmişte kalan çağrışımların peşinden giderek” diye sunuyor sergiyi.

 

Bir kentle bir sanatçı arasındaki ilişki bu kadar özel olmalıdır ki bir yazıya dökülebilsin, cümlelere, sözcüklere sığabilsin, bir tuvale işlenebilsin, renkler, gölgeler ve ışıklarda yansıyabilsin ya da bir fotoğraf karesine sığabilsin. Bir kent yaşanmışlıklar ve yaşanacaklar ya da geçmiş ve gelecek ya da umutlar, çağrışımlar ve anılar demek bir insan için. Bir kentin ruhu varsa -ki herhalde var- bunlarla oluşuyor ve bir kent binalarında ve insanlarının yüzlerinde, sokaklarının köşelerinde, meydanlarında bunları yansıtıyor. Bir kentin ruhunun peşine düşmek, bunu kentin her köşesinde ve her insanının yüzünde aramak sonu belirsiz bir serüven olmalı bir sanatçı için.

 

Sanat eğitimini İstanbul DGSA Resim Bölümü’nde yapan Ali Arif Ersen, uzun bir süre resim yaptıktan sonra, 1990’lı yılların sonlarından itibaren hep ilgi duyduğu fotoğrafı da sanat alanına kattı. Kentlere duyduğu ilginin izlerini ise 1996-98 yılları arasında açtığı “Oteller Kenti” konulu resim sergilerinde buluyoruz. Bu sergilerden sonuncusunda sanatçı tuvallerinin yanına fotoğraflarını da eklemişti. Bundan sonra fotoğrafın ve kentlerin sanatçının yaşamında giderek daha fazla yer almaya başladığını görüyoruz: “Fotografi USA” (2001), “Fotografi Havana” (2003) ve “Fotografi Buenos Aires” (2004) ve son kitabı “Fotografi Saray Bosna” (2004).

 

Serhan Ada, Ali Arif Ersen’in üç kentini şöyle anlatıyor: “En kuzeydeki seksen küsür yıl öncenin, rutubetli, dikey, yaratıcı keskinliğinden çok uzakta. Hele dünyaya fütursuzca böbürlendiği kuleleri vurulduktan sonra. Şimdi ummayan, içe kapalı karanlık karıncalar kenti. Ortadaki, küçüldükçe çirkinleşen dünyanın umudu olmaktan çıkmış. Onlarca yıldır aynı yaşlı ve tuhafça iyimser notaları tütün ve rom kokusu eşliğinde nostaljiklere satar olmuş. ‘Ölsem ne çıkar’ insanlarının kenti. En güneydeki, çoğu işgalcilere ait bir tarihin kirinden bir türlü sıyrılamayan, dumanlı hüzün ve şehver namelerinin çekilen acıları bastırmaya yetmediği, alınamamış öcler kenti. Bugünlerinde, gelecekleri için işaretler taşımayan, geçmiş ve kursakta kalmış arzuları çekiştiren, artık eski bir ‘Un’ America’nın üç başka kenti. Bu kentlerden geleceğe, belki de Ali’nin ve onun gibi imgenin büyüsünü bilenlerin vizörlerine sıkıştırdıkları, geçmişin karanlıklarından çıkan günahkar nesnelerinin o iç sızlatan ölgün ışığı kalacak.”

 

Sergi 2 Kasım'a kadar DSM galerisinde görülebilir.

|