DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

3. Uluslararası Mardin Bienali’nin katılımcılarından Fransız sanatçı Thierry Payet, 11-12 Mayıs 2015 tarihlerinde kentsel mekâna farklı müdahale imkânlarının tartışılacağı iki farklı söyleşi için Diyarbakır’a geldi. Sanatçının bir kentli olarak kentsel dönüşüm ve planlama süreçlerine katılım imkânlarını Fransa’dan ve Türkiye’den örnekler ile tartışacağı söyleşiler; sanatçılar, mimarlar, şehir plancılar, ekoloji inisiyatifleri gibi sivil toplumun farklı aktörlerini kentsel meseleler üzerine birlikte düşünmek üzere bir araya getirmeyi amaçlıyordu.

Şehir planlama, mimari, sivil toplum ve kentsel muhalefet alanlarında düşünen ve faaliyet yürütenleri buluşturan ilk söyleşi “Kente Müdahil Olmak: Sanatçılar ve Mimarlar Dönüşümün Neresinde?” başlığı altında 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 18:00’de Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlendi. Kamusal alanda alternatif sanatsal ifadelerin tartışıldığı “Kamusal Alan ve Sanat: Sanatçı Kentin Neresinde?” başlıklı ikinci söyleşi ise sanatçıların ve sanat kurumlarının katılımıyla 12 Mayıs 2015 Salı günü saat 18:00’de Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Diyarbakır Sanat Merkezi koordinasyonunda yürütülen kent ve sanat söyleşileri, Mimarlar Odası Diyarbakır şubesi işbirliğiyle ve Ankara Fransız Kültür Merkezi’nın katkılarıyla gerçekleşti.

Thierry Payet kimdir?

Fizik bölümünü bitirdikten sonra çatışma konularına ilgi duymaya başlayan sanatçı, “olağanüstü durumlarda, sıradan insanlarla tanışmak” isteğiyle Londra’da Güneydoğu Asya coğrafyası üzerine eğitim alır. Ardından bir süre Kamboçya, Zaire, Ruanda ve Guatemala’da bulunur.

“Barış dönemleri boyunca bazı kimseler bulundukları bölgede hikâyeler ve olağanüstü bağlantılar ortaya çıkarıyorlar ve çok az kişi zaman harcayıp bunlarla ilgileniyor” çıkarımından ve buralardaki deneyimlerinden hareketle, kişisel karşılaşmalara dayanan bir şehir metodolojisi geliştirir. Bu metodolojiyi ilk olarak Paris Metropolü üzerine hazırlanan bir kent sergisinde bilimsel küratör olarak, daha sonra da bazı şehir planlama projelerinde uygulamaya koyar.

Sanatçının bire bir görüşmelerden ve yerel kaynaklardan beslenen bu metodoloji ile ürettiği projeleri, “dondurulmuş objeler değil, hikâyeler ve yerel uygulamalar” ile dünyanın farklı bölgelerine yayılmaya devam ediyor.

Thierry Payet, Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği bir sanatçı programı kapsamında 2013 yılında Ankara’da, 2014’te ise Mardin’de bulundu. Sanatçı, aynı zamanda Mayıs-Haziran 2015’te düzenlenecek olan 3. Uluslararası Mardin Bienali katılımcıları arasında yer alıyor.

|