DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

3. Uluslararası Mardin Bienali’nin katılımcılarından Fransız sanatçı Thierry Payet, 11-12 Mayıs 2015 tarihlerinde kentsel mekâna farklı müdahale imkânlarının tartışılacağı iki farklı söyleşi için Diyarbakır’a geldi. Sanatçının bir kentli olarak kentsel dönüşüm ve planlama süreçlerine katılım imkânlarını Fransa’dan ve Türkiye’den örnekler ile tartışacağı söyleşiler; sanatçılar, mimarlar, şehir plancılar, ekoloji inisiyatifleri gibi sivil toplumun farklı aktörlerini kentsel meseleler üzerine birlikte düşünmek üzere bir araya getirmeyi amaçlıyordu.

Şehir planlama, mimari, sivil toplum ve kentsel muhalefet alanlarında düşünen ve faaliyet yürütenleri buluşturan ilk söyleşi “Kente Müdahil Olmak: Sanatçılar ve Mimarlar Dönüşümün Neresinde?” başlığı altında 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 18:00’de Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlendi. Kamusal alanda alternatif sanatsal ifadelerin tartışıldığı “Kamusal Alan ve Sanat: Sanatçı Kentin Neresinde?” başlıklı ikinci söyleşi ise sanatçıların ve sanat kurumlarının katılımıyla 12 Mayıs 2015 Salı günü saat 18:00’de Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Diyarbakır Sanat Merkezi koordinasyonunda yürütülen kent ve sanat söyleşileri, Mimarlar Odası Diyarbakır şubesi işbirliğiyle ve Ankara Fransız Kültür Merkezi’nın katkılarıyla gerçekleşti.

Thierry Payet kimdir?

Fizik bölümünü bitirdikten sonra çatışma konularına ilgi duymaya başlayan sanatçı, “olağanüstü durumlarda, sıradan insanlarla tanışmak” isteğiyle Londra’da Güneydoğu Asya coğrafyası üzerine eğitim alır. Ardından bir süre Kamboçya, Zaire, Ruanda ve Guatemala’da bulunur.

“Barış dönemleri boyunca bazı kimseler bulundukları bölgede hikâyeler ve olağanüstü bağlantılar ortaya çıkarıyorlar ve çok az kişi zaman harcayıp bunlarla ilgileniyor” çıkarımından ve buralardaki deneyimlerinden hareketle, kişisel karşılaşmalara dayanan bir şehir metodolojisi geliştirir. Bu metodolojiyi ilk olarak Paris Metropolü üzerine hazırlanan bir kent sergisinde bilimsel küratör olarak, daha sonra da bazı şehir planlama projelerinde uygulamaya koyar.

Sanatçının bire bir görüşmelerden ve yerel kaynaklardan beslenen bu metodoloji ile ürettiği projeleri, “dondurulmuş objeler değil, hikâyeler ve yerel uygulamalar” ile dünyanın farklı bölgelerine yayılmaya devam ediyor.

Thierry Payet, Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği bir sanatçı programı kapsamında 2013 yılında Ankara’da, 2014’te ise Mardin’de bulundu. Sanatçı, aynı zamanda Mayıs-Haziran 2015’te düzenlenecek olan 3. Uluslararası Mardin Bienali katılımcıları arasında yer alıyor.

|