DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Süheyla Acar ile Senaryo Atölyesi


 

24-25 Mart 2007

Eğitmen: Süheyla Acar
Saat: 11.00-17.00

24-25 Mart tarihlerinde ilk aşaması gerçekleştirilecek olan senaryo atölyesinin ikincisi, daha sonra bildirilecek olan bir tarihte gerçekleştirilecek. Senaryo atölyelerinin ardından yapılması planlanan çekim ve kurgu atölyeleri sonucunda atölye katılımcıları tarafından kısa filmler üretilecek.

Süheyla Acar kimdir?

Liseyi bitirinceye kadar İstanbul'da yaşayan Süheyla Acar, 1978-83 yıllarında ODTÜ'de ekonomi öğrenimi gördü. Bu arada 81'de oğlu Güneş dünyaya geldi. İstanbul'a dönüp Boğaziçi Üniversitesi'nde master derslerini tamamlarken, 80'li yıllarda, içinde söylenmemiş çok söz biriktiği için yazmaya başladı. '88 yılında "Yıldönümü" adlı senaryosu Yunus Nadi, '89'da "Saçları Öyle Güzeldi ki..." adlı film öyküsü Abdi İpekçi mansiyon ödüllerine değer bulundu. Yine '89'da "Bir Çocuğa Masal" öyküsüyle aldığı Yunus Nadi ödülünün ardından Dostluk Hüznü Paylaşmaktır adlı öykü kitabı yayınlandı. Çeşitli sinema ve televizyon filmlerinin senaryolarını da yazan Süheyla Acar'ın, "Bütün Kapılar Kapalıydı" adlı çalışmasıyla Ankara ve Antalya film festivallerinden aldığı En İyi Senaryo ödülleri vardır. Bu arada '93'te "Ayrılıklardan Biri" adlı öyküsü İtalya'da Panta Politica adlı dergide yayınlandı. Senaryosunu yazdığı filmlerde yardımcı yönetmenlik de yapan Süheyla Acar, 94'te New York'a gitti ve orada kaldığı bir yıl boyunca NYU'da sinema dersleri aldı. On yılı aşkın bir sessizliğin ardından yine, içinde çok söz biriktiği için Yağmurun Yedi Yüzü'nü yazdı

 

 

Senaryo Atölyesi: İzzeddin Çalışlar

 

 

 

5–6 Mayıs 2007

Atölye: Senaryo Atölyesi
Eğitmen: İzzeddin Çalışlar
Saat: 11.00-17.00

İZZEDDİN ÇALIŞLAR

|