DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

SILVINA DER-MEGUERDITCHIAN 'Yeri Olmayan Bellek' Sergisi

SILVINA DER-MEGUERDITCHIAN 'Yeri Olmayan Bellek' Sergisi

Silvina Der-Meguerditchian’ın kişisel sergisi 7 Haziran 2014 Cumartesi akşamı 18:30 ‘da Diyarbakır’da Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Der-Meguerditchian’ın çalışmalarının bütününü gözden geçirdiğimizde öne çıkan görsel motiflerden birinin kırmızı renkli bağlar olduğunu görüyoruz. İp, iplik, örgü biçiminde sunulan bu bağlar geniş bir çağrışım yelpazesini de beraberinde getiriyor. Öncelikle organik bir yapıyı akla getiriyor bu uzun bağlar. Damar, sinir yapıları, kan, örümcek ağı gibi benzeştirmelerin organik bir bütünlüğe, dokuya, kimi zaman da içiçe geçmişlik niteliğine sahip kumaş örüntülerine ait olduğu hissediliyor. Sökülmüş, uzaklara savrulmuş, dağılmış, kesintiye uğramış görünüyorlar. Bunun yanında o bütünlükle, ait olunan yer ile temas hiç kesilmiyor. Bağın bir ucunun yakınlardaki ya da uzaktaki o bütünlük ile teması hep muhafaza ediliyor.

Sanatçının çalışmalarında kişisel deneyim ile kolektif bellek arasındaki geçişmeler oldukça belirleyici nitelikte. Dolayısıyla Der-Meguerditchian’ın ailevi kökeni, 1915 Soykırımı sonrasında türlü maceralardan sonra yaşamlarını sürdürebilmek için Arjantin’e göçmüş olmaları yapıtların şekillenmesinde önemli bir etken. Kırmızı ipliklerin göndermede bulunduğu çağrışımlar anahtar niteliğindeki bu bilgiyle birlikte coğrafi bir özgüllüğe bürünüyor. Toprağından koparılmış yaşamlar... Ama bir şekilde bellek pratikleri aracılığıyla o toprakla süren temaslarına tutunuyorlar. Bununla birlikte örme, dikiş yapma, dikişleme edimleriyle birlikte bu yaranın kapanabileceğine, bu koparılmışlığın iyileştirilebileceğine, en azından acının dindirilebileceğine, yaralı olanın korunabileceğine yönelik inanç sergide yer alan halı çalışmalarıyla ortaya konuyor. Hayatları birbirinden koparılan aile üyelerinin, komşuların, hemşerilerin fotoğrafları Anadolu’ya ait dokuma kalıpları izlenerek aynı düzlem üzerinde biraraya getiriliyor.

Sadece insanların kitlesel olarak elimine edilmiş olmasından ibaret değil yüz yıl önce yaşananlar. Bu topraklar üzerinde bin yılı aşmış bir süre içinde şekillenmiş bir kültürel birikimin 1915’ten bu yana yok sayılmış, umarsızca tahrip edilmiş, izlerinin silinmiş olması da kendi başına bir felaket niteliği taşıyor. Sanatçının, tarihçi Vahé Tachjian ile birlikte kurduğu Houshamadyan (www.houshamadyan.org) isimli proje bu unut(tur)uş sürecine karşı işliyor. Proje çerçevesinde gerçekleştirilen videolar, ailelerden kalan fotoğraflardan imal edilmiş halılarla birlikte Osmanlı egemenliğindeki topraklarda yaşamış Ermenilerin kent ve köylerdeki yaşamlarını tahayyülde yeniden canlandırmaya girişiyor. 

Bu işlerin gösterildiği ilk sergi Berlin’de Heinrich Böll Foundation ile ortaklık içinde kurumun ana binasında açıldı.

Sergi, Nisan’da İstanbul Depo’da gösterildikten sonra, şimdi de Diyarbakır’da açılıyor. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığında 7 Haziran 2014 Cumartesi günü, saat 18:30 ‘da açılıp, 8 Haziran – 8 Temmuz 2014 tarihlerinde Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde gezilebilir.

Yeri Olmayan Bellek

|