DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Sergi: yerolmayan 2

13-30 Mart 2010

 

Sergi: yerolmayan 2/ a77 Sanat Kolektifi

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Kendilerini bir taşra topluluğu ve üçüncü dünyalı olarak tanımlayan, sanatsal üretiminin kaynağını günlük hayat içerisindeki değişen-dönüşen enerjisinde arayan a77 sanat kolektifi “yerolmayan 2” başlıklı sergi ile Diyarbakır Sanat Merkezi’nde…

 

“Yerolmayan 2” başlığı altında 13-30 Mart tarihleri arasında DSM’de gerçekleşecek olan güncel sanat etkinliğinde 9 sanatçının 4 video, 6 dijital baskı, 1 video yerleştirme ve 1 yerleştirmeden oluşan çalışmaları yer alıyor.

 

 2005 yılının Nisan ayında antiocheia/antiochhia/antakya başlığını taşıyan bir etkinlikten sonra ortak çalışma kararı alan a77 sanat kolektifi, bu etkinlikte gündelik yaşantının sıradan diye atfedilen duyumları/duygulanımlarıyla izleyici arasındaki etkileşimin, rafine edilmiş sanatsal imgelemle izleyici arasındaki etkileşimden çok daha güçlü, dönüştürücü olduğunu farketmişti. 2006 Mayıs’ında Antakya’da uluslararası düzeyde 42 sanatçıyla gerçekleştirdiği Uluslararası Antakya Çağdaş Sanat Buluşması’nda ise güncel sanat formlarının ve bu formların zorlanabilir sınırlarının kent içerisindeki dinamizmini deneyimlemişti. Ayrıca bu etkinliğe İstanbul, Bodrum, Adana, Fransa ve Kanada’dan gönüllü olarak katılan birçok sanatçıyla ulusal/uluslararası sermayenin dolaşım ağlarının çok uzağında olmanın bir başka deneyimini de yaşamıştı. Çalışmalarını hala Antakya’da sürdüren kolektif, 2010 ve 2011 yıllarında etkinliklerini Türkiye’nin güneyinde yer alan komşu ve civar ülkelerde yaşayan sanatçılarla ortaklıklar kurarak sürdürmeyi planlamaktadır.

 

Diyarbakır Sanat Merkezi’nde 13 Mart’ta başlayacak etkinlikte sanatçılar ‘yer’ kavramına çok çeşitli açılardan yaklaşıyorlar; ama özellikle güncel politik tartışmalarla bu yaklaşımları bir araya getiriyorlar. ‘Yer’in tarihi ve coğrafi belirlenimleri dışında, [erk’in kodlarıyla sabit, dondurucu, öldürücü ve hareketsiz bırakıcı yer’e alternatif] yer arayışları bu çalışmaların konusunu oluşturuyor. Her çalışma yer göstericinin buyurgan, totaliter ve otoriter hareketini/jestini görüyor. Etkinlikte yer alan sanatçıların isimleri şöyle: Melih Apa, M. Hakan Bitmez, Mehmet Çeper, Volkan Eray, Mehmet Fahracı, Emrah Gökdemir, Cüneyt Kurt, Seher Kurt, Fatih Tan, Ediz Yenmiş.

 

 

|