DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Sergi: Turabdin Süryanileri

16 Ocak - 28 Şubat 2010

 

Sergi:  Turabdin Süryanileri / Hüsamettin Bahçe

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Diyarbakır Sanat Merkezi, 2010 yılının ilk sergisini Hüsamettin Bahçe’nin “Turabdin Süryanileri” başlıklı fotoğraf sergisi ile gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 kişi katıldığı serginin açılışına, fotoğraf çalışmalarına konu olan Süryani cemaatinin yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çok sayıda kitle örgütü ve kültür sanat kurumu temsilcileri katıldı. Açılış öncesinde Şırnak Üniversitesi Din Felsefesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nesim Doru ve Dicle Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Abdurrahim Özmen’in konuşmacı olarak yer aldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. “Turabdin Süryanileri Üzerine “ başlıklı söyleşide Süryanilerin tarihteki yerleri, gündelik ve geleneksel yaşamdaki yerleri üzerinde duruldu. Söyleşinin ardından gerçekleştirilen açılışta, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Süryani cemaati ileri gelenleri ile sergiyi gezdi.

 

Hüsamettin Bahçe kimdir?

 

1974 Diyarbakır

2000 yılında İnönü Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

2003 yılından bu yana fotoropörtajlar üretiyor.

 

Kişisel Sergiler

 

2004 “Koçer” Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır

2007 “Koçer” İstanbul

2007 “Koçer”Kars Sanat Merkezi, Kars

2008 “Êzîdî” Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır

2008 “Êzîdî” Lalîş, Şengal, Federal Kürdistan Bölgesi

2009 “Êzîdî” Fototrek, İstanbul

 

|