DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programının yeni çevrimiçi mecrası olan sehrebak.org, Türkiye’nin tüm şehirlerinden gençlerin, toplumsal konulara dair görsel hikâyelerini paylaşarak görünür kılabilecekleri bir mecra olarak 2017 yılında tasarlandı ve Mart 2018’den itibaren yayına başladı. BAK, üretmek isteyen gençlerin ihtiyaçlarını araştıran, bunları karşılayabilecek programlar geliştiren bir kültürel paylaşım ve sanatsal üretim programı. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan; fotoğraf, video ve diğer görsel araçlarla toplumsal konulara bakmanın yollarını arayan herkes için araştıran, bilgi üreten ve yayan bir kaynak. Gençlerin ortak ilgi alanları etrafında birleştiği, iletişime geçtiği, bilgi aldığı, araştırdığı, öğrendiği, eğlendiği, beslendiği ve paylaştığı bir topluluk oluşması umuduyla yola çıkan sehrebak.org farklı bölümlerden oluşuyor: Çağrılar, Yakın Plan, Buluşmalar, Kaynaklar ve DEPO.

Yeni İşler Üretilmesi İçin: Çağrılar

Çağrılar, gençleri belli bir konu ve format çerçevesinde video ve fotoğraf çalışmaları üretmeye ve paylaşmaya davet eden metinlerdir. Yaratıcı bir yaklaşım, teknik ya da konu çerçevesinde belirli aralıklarla yapılan çağrılar, şehir ve şehri kesen meselelerle ilgili yeni işlerin ortaya çıkmasını teşvik eder; görsel üretim için ilham vermeyi amaçlar. Gençlerin gözünden kayda geçen farklı şehirlere ait görsel hikâyeler bu bölümde toplanır. Nisan-Mayıs 2018’te web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla yapılan çağrılar arasında Uçuşan Şeyler, Şehirde ve Şehirli, Çocukluk Evi ve Pencereden İçeri Pencereden Dışarı gibi 4 farklı çağrı yer aldı.

Yorumlamak Ve Söz Söylemek İçin: Yakın Plan

Yakın Plan bölümünde, BAK çağrısıyla üretilen fotoğraf ve video çalışmalarını belirli temalar, konular, izlenimler, estetik unsurlar üzerinden sunan ve yorumlayan yazılar yer alır. Yakın Plan, farklı arka planlardan gelen yazarların BAK’ın ilgili olduğu temalara değen fotoğraf ve video yazılarıyla, bakış açılarının çeşitlenmesine, anlatıların çoğalmasına ve şehre dair üretimlerin, deneyimlerin, keşiflerin özgün bir içerikle paylaşılmasına katkı sağlar. Yakın Plan’da bugüne dek iktisat, sinema, fotoğraf ve mimarlık gibi farklı disiplinlerden gelen akademisyen ve sanatçıların yazıları yer aldı.

Bir Araya Gelmek İçin: Buluşmalar

Buluşmalar, BAK’ın farklı şehirlerden fotoğraf ve videoyla ilgilenenlere yönelik kısa ya da uzun süreli eğitim, atölye çalışmaları, söyleşi ve gösterimleri içeren etkinlikleridir. Gençleri bu alanda çalışan profesyonellerle yan yana getiren bu etkinlikler, yaratıcı yöntemler ve güncel örnekler üzerine kuruludur. Buluşmalar bölümünde, düzenlenen etkinliklerle ilgili deneyim paylaşımına ve ortak çalışma sonucunda üretilmiş ürünlere yer verilir.

Bilgi Ve İlham İçin: Kaynaklar

Bu bölümde fotoğraf ve video üretimine yönelik çeşitli yazılı, görsel ve işitsel kaynaklar derlenerek yan yana getirilir. Farklı dillerdeki kaynakların Türkçeleştirilerek ve zaman zaman Türkiye koşullarına uyarlanarak daha kolay erişilebilir ve kullanılabilir olmaları sağlanır; uygulamada faydalı olabilecek özgün kaynakların üretimine yönelik adımlar atılır. Bu arşivde, teknik becerileri geliştirecek belgeler kadar, deneyimden yola çıkan ve üretime yönelik faydalı bilgiler içeren rehberler ve ilham verici metinler de yer alıyor. Fotoğraf ve video alanında dünya genelinde önemli paylaşım ve üretim alanları olan Witness, Lensculture ya da Magnum Photos gibi oluşumların metinlerinin çevirileri de yine bu bölümde yer alıyor.

Saklamak Ve Bulmak İçin: Depo

Depo, video ve fotoğraf işlerinin biriktiği veri tabanıdır. BAK kapsamında şimdiye kadar üretilmiş ve çağrılar aracılığıyla üretilecek işlerin yer aldığı bu bölümde, web sitesinin geneline dair kapsamlı arama yapmaya olanak sağlayan ve buradaki malzemeyi kolay erişilebilir ve işlevli kılan bir arama seçeneği olması planlandı. Depo, şehirlerle ilgili görsel malzemeyi saklamak ve bulmak için hem üreten, hem de araştıran, izleyen, merak edenlerin başvurabildiği bir adres olacak.

 

www.sehrebak.org

#ŞehreBAK

|