DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Pizzeria Babylon

3 Nisan-9 Mayıs 2010

Saat: 17:00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Zaman zaman söz ve fotoğrafın yanyana geldiği alanlar olur. Bazen geçmişe denk düşen bir yolculukta, bazen kültürlerin karşılaşmasında söylenebileceklerde anlam kazanırlar. Öyle ki farklı zamanlarda ve mekanlarda olup bitenlere ve bakılan yere göre farklı anlamlarıyla hayatın yeniden okunmasında önemli rol alabilirler…

Diyarbakır Sanat Merkezi, hem geçmişte hem de günümüzdeki kültürel olguları yeniden yorumlayan bir güncel sanat sergisi gerçekleştiriyor. Helsinki’de çalışmalarını yürüten güncel sanatçı Sezgin Boynik koordinatörlüğünde ve “Pizzeria Babylon” başlığında gerçekleşecek olan sergide yine Helsinki’de çalışmalarını yürütmekte olan güncel sanatçılar Kalle Hamm ile Dzamil Kamanger’in çalışmaları yer alıyor. Sergi, İngiliz kaşif Isabella Bird’in 1891’de yayınladığı “İran ve Kürdistan’da Yolculuk” isimli kitabını yorumlama fikri üzerinden ortaya çıkan bir sanat projesi. Genelde marjinellik, göç ve kültürel karşılaşma konuları ile ilgilenen sanatçılar, bu projede, 2003 senesinde İran Kürdistan bölgesinde Bird’in izinde yolculuk yaparak bu bölgede yaşayan Kürtlerin Bird’in fikirlerini nasıl gördüklerini ele alıyorlar. Sergiye konu olan fotoğraf çalışmaları, bugün İran’da terkedilmiş Kürt köyü olan Yukarı Afaryan’ın eski sakinlerinin anılarını içeriyor. Projede tarihsel gerçeklerden çok bu bireylerin kişisel deneyimlerine ağırlık veriliyor. Bunun yanısıra, çalışmalar arasında yer alan sıradan Pizza işi, dünyanın her yerinde yaygın olan pizzanın harçlarını inceliyor. Sanatçıların amacı, pizza gibi belli şeylerin kökenini belirlemenin ne kadar zor olduğunu göstermek. Sanatçılar, bu sanat işi ile benzer şeylerin nasıl birbirinden bağımsız olarak farklı yerlerde icat edildiğini ve kültürel karşılaşma ile yayıldığını göstermeyi amaçlıyorlar.

Diyarbakır Sanat Merkezi’nde 3 Nisan 2010, Cumartesi günü saat 17.00’de açılışı yapılacak sergi 9 Mayıs’a kadar sürecek.

 

Sezgin Boynik kimdir?

1977, Kosova doğumlu. Jyväskylä Universitesi’nde Kultur Politikaları bölümünde doktora yapmaktadır.

 

Kalle Hamm kimdir?

1969, Ruama, Finlandiya doğumlu. 2002 yılında Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi / TAIK Sanat Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

 

Dzamil Kamanger kimdir?

1948, Sanandaj, İran doğumlu. 1973 yılında İran Kermanshah Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

|