DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Mardin Kapı Şen Değil

4 Mayıs – 5 Haziran 2007

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

MARDİNKAPI ŞEN DEĞİL

 

Bir bahar günü, sınıf penceresinden, kilisenin çan kulesine takılan televizyon antenini görmemle başladı hikâye. Bir gün sonra fotoğraf makinemle birlikte çan kulesini çekmek için yakın bir dama çıktığımda gördüğüm görüntü, çan kulesine asılan televizyon anteninden daha çarpıcıydı. Birbirine yapışık, iç içe geçmiş, küçük avlular ve küçük damlarla ve bir de nereye, neye denk gelmişse asılan antenlerle hayata bağlanan evleri gördüm. Yönümü onlara döndüm. Orada Mardinkapının bütün damları yan yana dizilmiş dururken, o daracık sokaklarla birbirine bağlanan küçücük avlulardan gökyüzünü seyreden insanların da fotoğraflarını çekmem gerektiğini düşündüm. O an böyle bir çalışma yaptığımda en güzel ismin Mardin Kapı Şen Olur olacağını Tarık Hocaya (Karaman) söylediğimde çok güzel olacağını söyledi. Öylece başladım fotoğrafları çekmeye.

Sokakları, evleri, insanları daha yakından çekmeye başladıkça ve insanlarla konuştukça gördüm ki, o hepimizin bildiği türküdeki gibi şen değil di Mardinkapı. Tarık hocaya isim değişti dedim. “Mardinkapı Şen değil” deyince bu daha da güzel olmuş dedi. Bu yeni düşüncemi ve çektiğim ilk fotoğrafları paylaştığım sevgili dostum Merthan ANIK daha da cesaretlendirdi beni. İlk dönemlerde zaman zaman benimle birlikte mahalleye gelerek düşüncemin olgunlaşmasına çok yoğun katkılarda bulundu. İnsanlarla daha yoğun iletişim kurdukça, onları dinledikçe doğru yerde olduğumu düşündüm. Bir önceki sergi çalışmamda dolaştığım köylerdeki insanlar şehre inmişti. Bazen onların izini sürüyorum duygusuna kapıldığım oluyordu. Köyün yoksul, tutunamayan insanları çoğu zaman geride bıraktıklarına asılı kalarak da olsa şehre geliyorlardı. Küçük, az haneli köylerinde tutunamayan insanlar mardinkapının daracık, küçük, iç içe geçmiş çoğu derme çatma evlerinde her şeye inat bir arada yaşama tutunmaya çalışıyorlardı.

Ben kendi halimde dolaşmaya devam ederken Diyarbakır Sanat Merkezinin hazırladığı Yoksulluk ve Yoksunluk projesi kapsamında fotoğraf adına bizden katkı istenince, sunduğumuz önerilerin sonuna “Mardin Kapı Şen Değil” projesini de eklemiştik. Yapılan değerlendirmeler sonunda proje kabul edilince, üzerimizdeki yük bir kat daha arttı.

Hafta sonları Mardinkapının sokaklarını, tarihi evlerini bir bir dolaştık. Gördük ki sahipleri hep farklı yerlerden gelmiş. Bir zamanlar kentin en hali vakti yerinde insanlarının oturduğu, geniş avlulu, taştan yapılmış rahat hayatların yaşandığı tarihi evlerde, üç dört aile birlikte kalıyorlar. Bir şekilde bu evlerin kıyısına köşesine eklemeler yapılarak büyütülmeye çalışılmış. Olmadı yanına küçük daracık avluları, daracık merdivenleriyle çıkılan ikinci katları ve damlarıyla alabildiğine kuşatılmış. Çoğu zaman, hangi kapının nereye gideceğini kestirmek güç. Bir zamanların türkülere konu olan mardinkapısı, köyden kente göç eden insanların sığınacağı bir dal, bir sıçrama tahtası olmuş. Bu itilmişlik, unutulmuşluk ve sıkışıklık ortasında insanlar kendi kurallarını, kendi yaşam tarzlarını oluşturmuş.

Her şeye rağmen yaşama kendi pencerelerinden bakmayı beceriyorlar. Çaldığımız he kapıda sıcak bir güler yüzle karşıladılar bizi. Biz fotoğraf çekene kadar çayımızı hazır bulduk çoğu yerde. Bunda yıllardır orada öğretmenlik yapan Tarık Hoca, Ömer Hoca, Ayhan Hoca, orada doğup büyümüş Atilla Hoca, her sokağı ve herkesi bilen Mehmet Salih’in payı çok büyüktü. Hele Mehmet Salih bir kartal gibi kollarını açarak sırtında çantam benim peşim sıra yürüdüğünde, daha bir güvenle dolaşıyordum sokakları. Her bir anı, her bir yüzü fotoğraftı buraların. Çektiğiniz her kare bakanın yüreğini sızlatabilir, hüzünlendirebilirdi. Bu durumda çok daha dikkatli daha seçici olmalıydık. Merthan dostumla yaptığımız çekimler ve değerlendirmelerde buna çok dikkat ediyorduk. Ne o insanların yaşadığı koşulları otantik bir havaya sokmalıydık, ne de yaşadıkları zorlukları dramatize etmeliydik. Bu süreç içinde en çok zorlandığımız durum da bu oldu. Bu iki tehlike arasında gidip gelmelerimize rağmen bundan uzak durduk. Derdimizi anlatırken daha yalın, anlaşılır bir anlatım dili oluşturmaya özen gösterdik. Bütün bunları yaparken de Mardinkapının olanca gerçekliğini yansıtmaya çalıştık. Ne oradaki tarihi dokuya kendimizi kaptırıp oradaki yaşamı unuttuk, ne de yaşama dalıp tarihi dokuyu ve güzellikleri unuttuk. Bütün çekimleri ince eleyip sık dokuyarak derdimiz en iyi anlatan en duru fotoğrafları seçmeye çalıştık.

 

Özcan AYYILDIZ

Mayıs 2007

|