DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi. Goethe Enstitüsü, İsveç Başkonsolosluğu, Hollanda Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi tarafından Anadolu Kültür ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Kültür için Alan girişiminin 2018’de desteklediği çalışmalardan bir seçki 7-8 Aralık 2018’de Diyarbakır’da izleyicilerle buluştu.

Kültür için Alan yılsonu etkinlikleri Diyarbakır programının açılışı Amed Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleşen Yalnızlık ve Suya Dair başlıklı sergi ile başladı.  Hüsamettin Bahçe, Serpil Polat, Fatma Çelik, Aylin Kızıl, Lezgin Kani ve Serdar Bayram'ın çalışmalarından oluşan serginin küratörlüğünü Geniş Açı Proje Ofisi’nden Serdar Darendeliler ile Refik Akyüz yaptı.  Sergide yer alan dört hikâye, coğrafya ve kimlik etrafında çeşitli konulara odaklanıyor. 4-11 Aralık’ta İzmir’de, 17-18 Aralık’ta İstanbul’da görülen sergi 20 Ocak 2019 tarihine kadar Amed Şehir Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Etkinlikler kapsamında 7 Aralık 2018’de Amed Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleşen sergi açılışından hemen önce Nesli Özalp Tuncer ve Yunus Tuncer’in yönetmenliğini birlikte yaptıkları ve İzmir’de Romenlerin ağırlıklı olarak yaşadıkları Tenekeli Mahallesi’ne odaklanan Mahallede Gaco Var adlı kısa belgesel film gösterildi; ardından yönetmenlerin katılımı ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Katılımın ve ilginin yoğun olduğu etkinliklerin Diyarbakır programı, 8 Aralık 2018’de Mordem Sanat’ta düzenlenen bir performans ve konserle devam etti. Şafak Ersözlü ve Bahar Nihal Ersözlü’nün Budalasultan Kolektifi imzasıyla tasarladıkları Enstasis, Şafak Ersözlü’nün performansıyla izleyicilerle buluştu. İnsanın kendine olan yolculuğunu, görme ve görünme arzusundan yola çıkarak; çizimler, sesler, kelimeler ve beden üzerinden aktarmaya odaklanan performansın ardından Gaziantep’te müzik çalışmalarını sürdüren ve bir kanun grubu olan Yamman Jazbeh ve Orkestrası bir konser verdi. Mordem Sanat’ta Kanunun Sınırsızlığı başlığıyla gerçekleşen konser izleyicilerden büyük beğeni aldı.

Diyarbakır’ın yanı sıra İzmir ve Gaziantep’te gerçekleşen yılsonu programlarının ardından 17-18 Aralık 2018’de İstanbul’da A Corner in the World organizasyonuyla Yaratıcı Buluşma Alanları: Mekânları Yeniden Düşünmek başlığıyla bir de konferans gerçekleşti. İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’dan  katılımcıların da yer aldığı konferans etkinlikleri  arasında Diyarbakır Sanat Merkezi Program Koordinatörü Övgü Gökçe Yaşa’nın moderatörlüğünü yaptığı Kültürel Kurum Olarak Mekân başlığıyla gerçekleştirilen bir oturum da gerçekleşti. Sözkonusu oturumda İzmir, İstanbul ve Sinop’tan kültür yöneticileri mekanların kültürel bir alana dönüşüm süreçlerini deneyimleri üzerinden aktardılar. Lîs Yayınları direktörü Lal Laleş’in konuşmacı olarak yer aldığı Mekanların Dönüşümü için Kültürel Kurumlar Olarak Festivaller başlıklı oturumda Laleş, Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin kente ve kültürel hayata olan katkısından söz etti. 18 Aralık’ta Bomontiada Performans Odası’nda gerçekleşen Birlikte Yaşamak: Sanat Aracılığıyla Kültürel Çoğulculuğu Desteklemek başlıklı panelde ise Diyarbakır Narphotos üyelerinden Fatma Çelik moderatör olarak yer aldı. Panelde Diyarbakır’da çalışmalarını sürdüren Ma Music’in genel koordinatörü Şerko, bağımsız bir kültür kurumu olarak yaşanan zorlukları ve çözüm yöntemlerine ilişkin deneyimlerini aktardı. Aynı oturumda yer alan Kültür için Alan Gaziantep yerel koordinatörü Rawan Atakriti ise kentte Suriyeliler’i ve Gaziantep halkını dahil ettikleri çalışmalardan söz etti.Farklı kentlerden ve alanlardan sanatçılar, akademisyenler, araştırmacılar ve kültür aktörlerinin kültür alanları üzerine tartışmalar yürüttükleri Yaratıcı Buluşma Alanları: Mekânları Yeniden Düşünmek buluşmaları kapsamında Yalnızlık ve Suya Dair sergisi Bomontiada ALT Beyaz Oda’da iki gün boyunca görülebildi.

Kültür için Alan projesi 2019-2020 döneminde de yine bu üç şehirdeki yerel ortaklarıyla kültür sanat alanını desteklemeye ve yeni işbirlikleri geliştirmeye devam edecek.

|