DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan  ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile  yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini Kino 2018 programı ile  30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’dan önce İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep’te  sinemaseverlerle buluşan filmler uluslararası festivallerde ödüller kazanan ve beğeni toplayan Alman filmlerinden seçildi.

Diyarbakır Ninovapark Prestige Sinemaları’nda gösterimi yapılan Kino 2018 seçkisinde son yıllarda tüm dünyayı yakından ilgilendiren konuların başında gelen mülteci sorunu öne çıktı. Seçkinin açılış filmi olan Transit,  Kino 2015’te Yüzündeki Sır filmiyle yer alan Christian Petzold’ın, Anna Seghers’in 1944 tarihli romanını sinemaya uyarladığı ve günümüzün sorunlarına tarih üzerinden özgün bir bakış sunduğu bir film olarak sinemaseverlerden büyük beğeni aldı. Seçkide yer alan bir diğer film olan Styx, Wolfgang Fischer’in büyük bölümü açık denizde geçen Batı’yı ve hayatı tehlikedeki mültecileri tüm dış etkenlerden soyutlayarak karşılaştıran bir film olarak beğeniyle izlenen bir diğer film oldu. Kino 2018 seçkisinde tanınmış yönetmen ve oyuncuların hayatlarının ele alındığı filmler de yer aldı.  Emily Atef’in bu yıl Berlinale’nin yarışmalı bölümde gösterilen yeni filmi Quiberon’da 3 Gün ünlü oyuncu Romy Schneider’in kariyerinin son döneminden üç güne odaklanıyordu. Hüseyin Tabak’ın yönettiği Çirkin Kral’ın Efsanesi isimli belgesel ise Yılmaz Güney’in sinemasını ve sanatçının sonraki kuşaklar üzerindeki etkisini ele alan bir film olarak Diyarbakır’da büyük bir ilgiyle izlendi.

Valeska Grisebach’in ilk gösterimi geçen yıl Cannes’da gerçekleşen, ardından pek çok uluslararası festivalde gösterilen ve ödüller kazanan “Western” filmi seçkide yer alan bir diğer Alman filmiydi. Bulgaristan’da çalışan bir grup Alman işçinin yerel halkla olan ilişkisi üzerinden yabancı işçi kavramını ele film bir önceki yılın en çok konuşulan filmlerinden birisiydi.

Yönetmenliğini Thomas Stuber’in yaptığı ve özellikle senaryosuyla eleştirmenlerden büyük beğeni alan  Muhtemel Aşk filmi ise romantik bir komedi dram olarak seyircileri şaşırtan sürprizli senaryosuyla seçkide yer aldı.

Diyarbakır’da üçüncüsü gerçekleştirilen Kino 2018 gösterimleri büyük bir ilgi ile takip edildi.

 

|