DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Keşmir: Sorunlu Cennet

6-19 Şubat 2004

Sanatçı: Ami Vitale

 

 

 

 

 

 

 

 

Sergide, 2003 yılının "En İyi Basın Fotoğrafçısı" ödülünü alan Ami Vitale'nin gözünden Keşmir görüntüleri yer alıyor.

 

Aralık ayında Fototrek Nikon Fotoğraf Merkezi'nde açılan sergi bu kez Diyarbakır'lı sanatseverlerle buluşuyor. 1971 yılında Amerika'da doğan Ami Vitale günümüzün en önemli basın fotografçıları arasında kabul ediliyor.

 

“İlk ziyaret ettiğim yerlerden birisi Keşmir’di. Görür görmez buraya vuruldum. Keşmir’de deliliğin altında kalan çok fazla güzellik var. Çatışmadan fazlasını gösterebilmek ve insanların buradaki kültürü görmelerini sağlamak benim umudum oldu.”

 

“İsyan başlamadan önce sonbahar akşamlarında, Keşmirliler çaydanlıklarını ve piknik sepetlerini hazırlar ve safran tarlalarına giderdi. Pembe çiçek açan safranları gümüş renge dönüştüren ay ışığını izlerdi. Bugün karanlık olduktan sonra dışarı çıkmaya cesaret edemiyorlar.”

 

“Ben oradaki kargaşaya tanık oldum, bu kadar güzelliğin var olduğuna ve insanoğlunun bunu kontrol etmeye ve zarar vermeye çalışan bitmeyen tükenmeyen çabalarına rağmen bu güzelliğin ayakta kalıyor olmasına hala şaşırıyorum.

 

Bu karışık ortamda, gerçek ve hikaye bazen birbirinden ayrılmaz, politika ve şiir iç içe geçer, acı bazen dayanılmayacak kadar büyük olur ve neşe hala mümkündür. Benim amacım yaşamları çatışmayla biçimlenen ve değişen bu insanları hikaye ve fotografik portreler aracılığıyla belgelemek.

 

Bana incelikle anlatılan bu hikayeyi, Keşmir insanlarının güzelliğini, gücünü, acısını ve bu tarihin, kültürün eşsiz zenginliğini yeterince aksettirerek anlatmak arzusundayım.”

 

Sanatçılar

 AMI VITALE

|