DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm

Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm

Program, 26 Aralık 2012 Çarşamba günü saat Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda İmre Azem’in Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir film gösterimiyle başladı. Film, “kentsel dönüşüm” adıyla yüzlerce yıllık mahalleleri yerle bir eden, insanları evsiz bırakan, İstanbul’u nefes alınamaz hale getiren sistemin yavaş yavaş nasıl örüldüğünü, altında yatan dinamikleri ve olası sonuçları gözler önüne seriyor. Alt yapı hizmetinden mahrum bırakılmış mahalleleri, yok edilen ormanları, siyasi kararlarla yaratılan yeni yerleşim alanlarını, göçe mecbur bırakılan ve kültürel birlikteliği yok edilmeye çalışılan insanları, değişim kadar değişimin altındaki dinamikleri de sorgulayarak, İstanbul’a bütüncül bir yaklaşımı amaçlayan belgesel, kente makro ölçekte bir bakışı animasyonlar, grafikler ve özgün müziklerle destekliyor. Dünyada ve Türkiye'de birçok film festivalinde, üniversitede, mahallede ve kentleşme üzerine yapılan toplantılarda gösterilen, SİYAD En İyi Belgesel ödüllü Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir, belgesel sinemanın etkisi üzerine çarpıcı bir deneyim sunuyor.

 Film gösteriminin ardından, seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katıldığı Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm başlıklı yuvarlak masa tartışması düzenlendi. İstanbul Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen’in konuşmacı olarak katıldığı tartışmada kentsel dönüşüm modelleri ve Diyarbakır’da kentsel dönüşüm süreci tartışıldı.

 Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema, Diyarbakır’da insan hakları alanındaki tartışma gündemlerini dünyanın farklı yerlerindeki benzer tartışmalarla ilişkilendirerek sivil toplum gönüllüleri ve çalışanlarıyla sanatseverler arasındaki iletişimi güçlendirme hedefiyle yola çıktı. Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Diyarbakır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen program, film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşuyordu. Kentte sivil toplum ve kültür sanat alanında çalışan kişi ve kurumları bir araya getirmek amacıyla tasarlanan etkinlikler, çocuk hakları, gençlik ve eğitim, kadın ve LGBT, insan hakları ve toplumsal adalet, kentleşme ve kentsel dönüşüm başlıklarına yoğunlaştı. Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen program, Diyarbakır’da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamayı amaçladı.

 

Görseller

|