DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İyileştirme - Sanatçı: Sevinç Altan

İyileştirme

5 - 23 Nisan 2003

Sanatçı: Sevinç Altan

 

Ressam Sevinç Altan'ın 2002 Eylül'ünde DSM çalışmaları kapsamında oluşturduğu projenin bir sergi olarak sunumu 5-23 Nisan tarihleri arasında DSM'de gerçekleştirilecek.

 

 

Sevinç Altan, projesine Diyarbakır’ın uzak ya da yakın tarihinde yüzüne atılan “yabanıl çizikler”in izini sürmek niyetiyle başladı. “İyileştirme, uğur, nazar işaretleri, aşağılanma, dışlanma damgaları, güç, kudret, aidiyet nişaneleri” olarak tanımlanan dövmelerin dilini kullanarak süt ve isten oluşturduğu siyah boyayla Diyarbakır’ın sokaklarına, duvarlarına, taşına, toprağına, tenine işaretler bıraktı. Zamanın, rüzgarın, yağmurun, suyun yokedeceği işaretlerdi bunlar. Proje, çalışma süreci içinde değişti, gelişti, kendini oluşturdu.

 

Fotoğraflanarak İstanbul’a taşınan işaretler eski haritalar üzerinde serüvenlerine devam ettiler. Şimdi tekrar Diyarbakır’dalar. Son işareti ise savaş oluşturdu: kocaman siyah bir leke olarak.

 

 

 

Göz Teması - Küratör: Şener Özmen/Erkan Özgen

Göz Teması - Küratör: Şener Özmen/Erkan Özgen

24 Mayıs - 01 Haziran 2003

 

Deneysel videolardan oluşan Göz Teması adlı sergi sözsüz iletişimde bakışlar aracılığıyla gerçekleşen en ince ve anlamlı yönünü ortaya çıkarmayı, bakışların yönünü, süresini, dolaylılığı ya da dolaysızlığını veya karşılıklılığını ölçmeyi amaçlıyor.

 

 

 

İçkalpakçı Çıkmazı / Bir Sokağın Monografisi - Proje: Kemal Cengizkan/Dora Günel

İçkalpakçı Çıkmazı - Bir Sokağın Monografisi

Proje: Kemal Cengizkan/Dora Günel

10 Mayıs - 25 Mayıs 2003

 

 İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Samatya’nın İçkalpakçı Çıkmazı’nı konu alan belgesel fotograf sergisi, “İçkalpakçı Çıkmazı / Bir Sokağın Monografisi”, 28 Eylül cumartesi günü Samatya İçkalpakçı Çıkmazı Sokağı’nda açıldı ve bir gün sürdü. Sergi, daha sonra 5 Ekim-7 Kasım 2002 tarihleri arasında Fotografevi’nde, 3-8 Mart tarihlerinde Eskişehirde ve 21 Nisan-3 Mayıs 2003 tarihlerinde İzmit’te fotografseverlerle buluştu. Sergi 10-23 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi Sergi Salonunda izlenebilecek.

 

 Kemal Cengizkan ve Dora Günel tarafından Haziran 2000 tarihinde başlatılan fotograf projesi, Ağustos 2002 tarihine kadar sürdürüldü. Sokak sakinlerinin günlük yaşamları ve çevreleri belgelendi. Bu süre içerisinde dünyaya gözlerini açanların ilk fotografları sevinçle akrabalara postalandı; dünyadan göçenlerin son fotografları camlı büfelerin üstünde yerlerini aldı.

 

Çekim çalışmalarına paralel olarak, sözlü tarih konusunda çalışmalar yapmakta olan üç sosyolog, Gülay Kayacan, Ebru Soytemel ve Gamze Toksoy tarafından, sokağın sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını ortaya çıkarmak üzere anket çalışmaları yapıldı ve sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi.

 

 Tamamlanan fotograf çalışması iki aşamalı olarak izlenime sunuluyor. Serginin birinci bölümü 28 Eylül Cumartesi günü Samatya’da, İçkalpakçı Çıkmazı’nda açıldı ve bir gün sürdü. Sokak sakinlerinin ve sokakta yaşamın portrelerinden oluşan bu sergideki fotograflar sahiplerine dağıtıldı. Sokak sergisi sırasında, Fotograf Vakfı Girişimi’ne ait Dünya Çocukları Fotograf Kamyonu’nda, gün boyunca çocuklarla uygulamalı fotogram çalışmaları yapıldı. Çocuklar ürettikleri fotogramları, duvarda diğer fotografların yanında sergilediler.

 

Sergide 65 adet siyah beyaz fotograf yer alıyor. Sergi ile eşzamanlı olarak, Fotografik Vizyon Yayınları tarafından bir fotograf albümü de yayınlandı. Albümde, fotografların yanısıra, yürütülen sosyolojik araştırmanın özet sonuçları yer alıyor.

 

Not: Görsel malzeme için Fotograf Vakfı’na başvurulabilir.

Meşrutiyet Caddesi No 47/1 Güneş Han, Galatasaray, Beyoğlu

Tel: 0 212 292 19 39

 

info@fotografvakfi.org

www.fotografvakfi.org

 

|