DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İnsan-Asker?

29 Mayıs - 17 Haziran 2004

Sanatçı: Mehmet Güleryüz

 

 Zebaniler dolanıyor ortalıkta. Gündelik hayatın kurgu-bilim cehenneminin zebanileri Irak’ta kol geziyor. Onları kendi ateşlerinin içinde resmetmek, “Bakın bakın! İşte oradalar! Kuzuları kucaklayan pençelerinin arasından nasıl da kanlı et parçaları fışkırıyor!” diye onları parmakla göstermek, insanların o cehennem alevlerinin arasından nasıl çıkartılıp kurtarılacağını söylemek anlamına gelmiyor tabii.

 

Sanatçı, elbette bizi dönüştürmek için vardır ve o da bunu yapmaktadır zaten; ama artık onun ötesinde bir de bize çıkış yolu göstermesini bekleyemeyiz; bu kadarı insafsızlık olur...

 

Gene de, Susan Sontag’ın dediği gibi, sanat eserinin, başkalarıyla paylaştığımız bu dünyada insanın kötülüğünden dolayı ne kadar büyük acılar çekildiği konusundaki duyularımızı büyütüp keskinleştirmesi, başlı başına iyi birşeydir.

 

Bu resimlere bakmamak, çaktırmadan oralardan kaçmak isteriz belki: Tıpkı televizyonda kanal değiştirmek, okumadan gazeteleri sehpanın altına kaydırmak, ya da düpedüz gözlerini kapatıvermek gibi. Bunları yapabiliriz. Ama burada gösterilen zebaniler yokmuş, kanlı çocuk parçaları orada burada sallanmıyormuş, kadim ve kutsal kentler ayaklar altına alınıp yerle bir edilmiyormuş gibi davranmak da olacak şey değil doğrusu.

 

 “Bunları ilk kez duyuyormuş gibi yapmak, bunlara şaşırmak ya da insanlık adına hayal kırıklığını dile getirmek türünden bir masumiyet gösterisine, bu kadar yalınkat bir yapaylığa, bu derece büyük bir cehalete ya da hafıza kaybına belli bir yaşı geçmiş hiç kimsenin hakkı yoktur.” (Sontag, Başkalarının Acısına Dair, Penguin, 2003)

 

Mehmet Güleryüz de gözkapaklarımızı aralayıp Irak’taki robo-askerleri o aralıktan gözlerimizin içine sokarak bu haksızlığı gidermeye çalışıyor işte.

 

Ömer Marda

|