DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İmaja Güveniyoruz 2 - Küratör: Beral Madra

Kitlenin önünde aşılmaz bir dağ gibi yükselen gerçekler ve hakikatler var; bunları teknolojik imajlar belirliyor, denetliyor, yönlendiriyor.

 

Yaşamda " mutlak kudret sahibi " olarak yer alan medyanın ( imaj teknolojilerinin) kazanımları anında ölçülebiliyor ve paraya dönüşüyor. Teknolojik imaj insan aklını, ruhunu ve beynini sömürerek tüketerek pazarlanıyor.

 

Kitlelere, olaylar habercilerin bakışlarından/görüşlerinden ve ekrandan ulaşıyor. Omuzlarda taşınan kameraların görüntüleri. Hangi omuzun taşıdığı hiç önemli değil. Görüntülerin gerçek olup olmadığı konusunda da kimse kesin birşey söyleyemez. Görüntüyü medyanın ideolojik/ekonomik çıkarları doğrultusunda yayına hazırlayanların gözü - ki o göz artık organik bir göz bile sayılmaz - kamerayı kullananın gözünü de sıfırlıyor.

 

Teknolojik imajlara ve imajları kullanan iktidara ve çıkarcılara karşı kitlenin aklını, ruhunu korumak gerekiyorsa, bunun çeşitli yöntemleri ve stratejileri vardır elbette. Bunlar arasında sanat ve kültür üretiminin imaj üretiminin önüne geçirme yöntem ve stratejisinin uygulanması olduğunu söylemek olanağı kaldı mı? Kültürün/sanatın ürettiği metaforlarla teknolojik imajlar arasındaki ayrım nedir? Birincisi neden ikincisinin panzehiridir?

 

Görüntü kitleye ulaşırken gerçek/hakikat bir kez daha uzatmalar, kısaltmalar, yinelemeler ve kesmelerin saldırısına uğruyor. Aynı görüntü farklı saniyelerle kurgulandığında farklı etkiler ve sonuçlar yaratabilir.

 

Haksız ölümler, dehşet ve şiddet, yolsuzluk ve hırsızlık üstüne kurulu imaj üretimleri ve kullanımları izleyeni ve izleneni onulmayacak ruhsal/zihinsel zedelenmelere karşı savunmacı/savunmasız kılıyor.

 

Teknolojik imajlar, gerçekle ilgileniyor gibi görünerek, sanki insanları gerçeğin dayanılmazlığından koruyor ve gerçeği "telafi" ederek yansıtıyor. Postmodern süreçte "gerçeklik ilkesinin yıpranması" karşısında insana sığınabileceği sanal bir dünya sunuluyor. Kitle, gerçekleri başını derde sokmadan izlerken aynı zamanda gerçeklerin üstesinden geliyormuşcasına doyuma eriyor.

 

Buna karşın, kültürel metaforlar gerçeği irdeliyor, insanları gerçeğin dayanılmazlığına karşı duyarlı kılarken, başa çıkması zor bir dünya ile karşı karşıya olduğunu ve başını derde sokmazsa sonuç alamayacağını dile getiriyor. Kültürel metaforlardaki görüntüler insanları uyuşturup doyurmuyor; insanlara o görüntülerle neler yapabileceklerini, onları hangi siyasal ve kültürel temele oturtacaklarını, onlara hangi anlamları yükleyeceklerini düşünme ve karar verme olanağı sunuyor

 

"Imaja Güveniyoryuz" izleyiciyi seçimini yapmaya çağırıyor.

 

 

Sanatçılar

 Cemile Kaptan

 Ercan Molla

 Gül Ilgaz

 Ragıp Basmazölmez

 Yasemin Özcan Kaya

 Yeşim Ağaoğlu

 Zeynep Agartan

|