DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İki, İkilik

9 - 25 Nisan 2006

Sanatçılar: Pascale Lord - David Thélier

 İki Fransız fotoğraf sanatçısı, Pascale Lord ve David Thélier :“bir erkek, bir kadın, iki, ikilik“ adlı eserlerini 8- 25 Nisan 2006 tarihlerinde Diyarbakır Sanat Merkezi’nde sergileyecekler.

 

« Iki, Ikilik » adlı sergi; iki dilin, iki vizyonun ve kişisel iki ifadenin uyumunu ve yorumunu derleyen bir çalışma. Sergilenen eserler, İstanbul’da Fransızca eğitim veren iki kurum olan, Saint Joseph ve Dame de Sion liselerinde okuyan 50’ye yakın Türk öğrencinin de katılımını sağlayan projenin temelini olusturuyor.

 

Neden Istanbul ? Çünkü « iki, ikilik » adlı serginin bazı eserleri ilk defa Haziran 2004’te Istanbul Uluslararası Tünel Festivali esnasında sergilendi. Bir Fransız öğretmenin bu sergiyi farketmesinin ardından; söz konusu fotoğraf sanatçılarına « duo » temasından yola çıkarak pedagojik bir projede yer almalarını teklif etti.

 

 « Iki, ikilik » adlı sergi, uzun ve meşakkatli bir çalışmanın ürünü olmakla birlikte, geçen Nisan ayında İstanbul’da ; Türkiye Fransa Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, St Joseph ve Dame de Sion liselerinin ve Going Bananas ve Meandre adlı iki Fransız derneğinin destekleriyle, 3 hafta süren bu pedagojik çalışmanın doğmasını sağlamıştır.

 

 

 

 Sanatçılar, Pascale Lord ve David Thélier, yoğunluklu olarak « Portre, Otoportre ve Ikilik » temalı çalışmaları esnasında öğrencilerle birlikte çalıştılar. Istanbul şehrinin ikiliği, kimlik ikiliği, bireysel imajımızın ikiliği, öğrenciler tarafından yazılan metinlerdeki ikiliği ele aldılar. Bu ikiliğin doğuşundan; her bir sanatçının, fotoğrafçının, oyuncunun, şairin doğaçlamasıyla güçlenen bir sinerjinin doğuşu ortaya çıktı.

 

Sergi ve pedagojik projeye destek veren kurumlar :

 

Türkiye Fransa Büyükelçiliği

Istanbul Fransız Kültür Merkezi

Saint-Joseph Lisesi

Notre Dame de Sion Lisesi

TV5

Going Bananas Dernegi ve Meandre Dernegi (Fransa)

Picto Toulouse

|