DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hikayelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma

Hikayelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma

Hikâyelerin Sırrı, 2-11 Aralık 2014 tarihlerinde Diyarbakır ve Çanakkale’deydi!

Diyarbakır Sanat Merkezi koordinasyonunda, Arts&Projects Deventer, TAMTAM Objektentheater ve Çanakkale DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ortaklığıyla hayata geçirilen Hikâyelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma programı, 2-6 Aralık 2014 tarihlerinde Diyarbakır’da, 8-11 Aralık 2014 tarihlerinde ise Çanakkale’de gerçekleşti. Diyarbakır, Çanakkale ve Hollanda’nın Deventer kentinden sanatçılar ile çocuk çalışmalarında yer alan sivil toplum gönüllülerini bir araya getiren proje kapsamında, katılımcı sanat ve nesne tiyatrosunun ufuk açıcı pratikleriyle buluşan genç sanatçılar ve sivil toplum gönüllüleri, geleceğe yönelik yeni sanatsal üretim ve işbirliği olanaklarıyla tanıştılar.

Sanat ve toplumsal hayatın buluşma noktası olarak Katılımcı Sanat

Uluslararası bir kültür sanat projesi gerçekleştirmek amacıyla Diyarbakır ve Deventer kentleri arasında 2012 yılından bu yana süren bir işbirliğinin sonucu olan Hikâyelerin Sırrı, çocuk çalışmalarında sivil toplum ve kültür sanat alanındaki birikimin ortaklaşa değerlendirilmesini ve mevcut yöntemleri zenginleştirebilecek örnekler konusunda bilgi ve deneyim paylaşımını hedefleyen iki ana bölümden oluşuyor. Koordinasyonunu DSM ile birlikte Diyarbakır’dan sanatçı Barış Seyitvan’ın yaptığı ilk bölümde, Hollandalı sanatçı Lies Kortenhorst, 2 Aralık 2014 Salı akşamı saat 18:30’da DSM’de Katılımcı Sanat pratikleriyle ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Kortenhorst sunumunda, Hollanda’da katılımcı sanat aracılığıyla çeşitli toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarından yola çıkarak sanat ve gündelik hayatı bir araya getiren proje deneyimlerini izleyicilerle paylaştı. Sanatçının sunumu, Diyarbakır ve Mardin’de sanatçı ve sanat eğitmeni olarak çalışmalarını sürdüren ve sivil toplumda çocuklarla çalışma yürüten ilgili bir izleyici topluluğu tarafından izlendi. Verimli tartışmaların yaşandığı konuşmanın ardından Lies Kortenhorst, katılımcı sanatla ilgilenen sanatçı ve sivil toplum gönüllüleriyle birlikte 3-4 Aralık 2014 tarihlerinde iki günlük bir katılımcı sanat atölyesi de gerçekleştirdi. Diyarbakır’da çeşitli toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarından hareketle sanatın gündelik hayat ve sivil toplum çalışmalarıyla bir araya gelebileceği örnekler üzerine tartışmalar yürütüldü. DSM ve atölye katılımcılarının önerisiyle, Diyarbakır’da yenilikçi bir yöntem olarak katılımcı sanat çalışmalarıyla ilgili uygulamaya yönelik tartışmaların devam etmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Diyarbakır’da Çocuklarla Nesne Tiyatrosu

Programın ikinci bölümünde ise, Hollanda’nın nitelikli performans gruplarından TAMTAM Objektentheater, 5 Aralık 2014 Cuma günü saat 14:00, 16:00 ve 18:00’de Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Sinema Salonu’nda çocuklar ve yetişkinlere yönelik Sahip Olmak ya da Olmamak isimli bir nesne tiyatrosu performansı gerçekleştirdi. Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler çocuk biriminden ve Aram Tigran Kent Konservatuvarı, Umut Işığı Kadın Kooperatifi ve SARMAŞIK Derneği’nden çocuk ve genç gönüllülerin de olduğu 300’e yakın izleyici performansa büyük ilgi gösterdi. Daha önce dünyanın 25 farklı ülkesinde sergilenen ve sahip olma hırsının getirdiği yıkımı konu alan oyunun ardından TAMTAM, 6 Aralık 2014 Cumartesi tüm gün boyunca Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları ve çocuk çalışmalarında yer alan sivil toplum gönüllüleriyle beraber Çocuklar(l)a Nesne Tiyatrosu Atölyesi gerçekleştirdi. Gérard Schiphorst ve Marije van der Sande’in yürüttüğü atölyede, nesne tiyatrosunun temel yöntemleri uygulamaya yönelik küçük egzersizler eşliğinde katılımcılarla paylaşıldı. Günün sonunda katılımcılar, seçtikleri nesnelerle yarattıkları karakter ve küçük hikâyeleri ışık ve ses kullanımıyla destekleyerek sundukları küçük performanslar gerçekleştirdiler. Atölye, nesne tiyatrosunun Diyarbakır’da pek çok kurumda, okullarda ve sivil toplum alanında uygulanmasına yönelik fikirlerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Projeye Hollanda’dan katılan TAMTAM Objektentheater ve projenin Hollandalı ortakları sanatçı Lies Kortenhorst ve Johan Kuiper, Diyarbakır’daki son günlerinde Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Müdürü Menaf Şeker eşliğinde Diyarbakır’daki Ezidi kampına bir ziyaret de gerçekleştirdi. Heyet, kampın idari ve gönüllü kadrosundan ve topluluk üyelerinden aktarılan bilgiler doğrultusunda Ezidi topluluğunun yaşadıkları sürecin uluslararası görünürlük ve destek kampanyalarıyla daha geniş kitlelere ulaştırılması konusunda bir fikir alışverişinde bulundu. Kampta yaşayan çocuklar ve kadınlarla sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirilebilecek etkinlikler üzerine konuşulan ziyaret sırasında TAMTAM, çocuklarla birlikte küçük bir nesne tiyatrosu etkinliği gerçekleştirdi.

Hikâyelerin Sırrı Çanakkale Buluşması

Hayatımızdaki nesnelerden yola çıkarak çocuklar(l)a farklı hikâye anlatma biçimleri üzerine hep birlikte düşünmeyi ve bu keşif sürecinin çocuk alanında yapılan çalışmalara aktarılabilmesini amaçlayan Hikâyelerin Sırrı, Diyarbakır’ın ardından, 8-11 Aralık 2014 tarihlerinde Çanakkale’de sanatseverlerle buluştu. DSM, projenin Çanakkale ayağını DADA Neşeli Fikirler Atölyesi koordinasyonunda ve Arkadaşım Bienal işbirliği ile birlikte gerçekleştirdi.

Çanakkale programı, Lies Kortenhorst’un 8 Aralık 2014 Pazartesi akşamı saat 18:30’da Yazar ve Sanatçı Evi’nde gerçekleştirdiği Katılımcı Sanat sunumu ile başladı. İzleyiciler arasında Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü birim sorumlularından Mehmet Eşli’nin de bulunduğu konuşma, Deventerli sanatçı ile Çanakkale’de kültür-sanat ve sivil toplum alanında faaliyet gösteren izleyicilerin konu üzerine yürüttükleri tartışma ile son buldu. Sanatçının daha sonra katılımcı sanat üzerine gerçekleştirdiği atölye çalışmasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile birlikte bu alanda yürütülen saha çalışmalarına yönelik bazı pratik egzersizler yapılarak, yerelde çocuk alanında yürütülebilecek proje önerileri ve bu önerilerin somutlaştırılmasının adımları tartışıldı. Ayrıca proje kapsamında sanatçı Lies Kortenhorst  ve Johan Kuiper Çanakkale Bienal ekibi ile de bir araya gelerek geleceğe dönük sanat projeleri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. 

Projenin Çanakkale’deki ikinci ayağını oluşturan TAMTAM Objektentheater ile Sahip Olmak ya da Olmamak performansı Çanakkale’de 9 Aralık 2014 Salı günü saat 14:00, 16:00 ve 18:00’de Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirildi. Hollandalı ekibin gün boyu üç ayrı seansta sergiledikleri performanslara hem farklı bölgelerin okullarından öğrenciler hem Çanakkale Belediyesi’nin Sosyal Yaşam Evleri’nden çocuk grupları hem de yetişkinler izleyici olarak katıldı. Performanslar yaklaşık 200 kişi tarafından izlendi. TAMTAM ekibi, 10 Aralık 2014 Çarşamba günü tüm gün süren Çocuklar(l)a Nesne Tiyatrosu Atölyesi kapsamında, tiyatro ve drama eğitimi almakta olan 15 kişilik bir katılımcı grubuna nesne tiyatrosunun temellerine ve uygulanmasına yönelik bir eğitim verdi. Atölye, katılımcıların egzersizler sonucunda ürettikleri küçük performansların sergilenmesi ve TAMTAM ekibi tarafından değerlendirilmesiyle son buldu.

Hikâyelerin Sırrı, Diyarbakır ve Çanakkale’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ve Çanakkale Arkadaşım Bienal işbirliğiyle yürütüldü. Çalışma, Hollanda Performing Arts Fund NL, Deventer Belediyesi, CAL-XL Katılımcı Sanat Araştırma Laboratuvarı, Diyarbakır’da Alternatif Üretim Derneği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Turan Mobilya, Çanakkale’de ise Çanakkale Belediyesi ve Staras Müzik’in katkılarıyla gerçekleşti. 

|