DUYURULAR

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hikayelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma

Hikayelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma

Hikâyelerin Sırrı, 2-11 Aralık 2014 tarihlerinde Diyarbakır ve Çanakkale’deydi!

Diyarbakır Sanat Merkezi koordinasyonunda, Arts&Projects Deventer, TAMTAM Objektentheater ve Çanakkale DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ortaklığıyla hayata geçirilen Hikâyelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma programı, 2-6 Aralık 2014 tarihlerinde Diyarbakır’da, 8-11 Aralık 2014 tarihlerinde ise Çanakkale’de gerçekleşti. Diyarbakır, Çanakkale ve Hollanda’nın Deventer kentinden sanatçılar ile çocuk çalışmalarında yer alan sivil toplum gönüllülerini bir araya getiren proje kapsamında, katılımcı sanat ve nesne tiyatrosunun ufuk açıcı pratikleriyle buluşan genç sanatçılar ve sivil toplum gönüllüleri, geleceğe yönelik yeni sanatsal üretim ve işbirliği olanaklarıyla tanıştılar.

Sanat ve toplumsal hayatın buluşma noktası olarak Katılımcı Sanat

Uluslararası bir kültür sanat projesi gerçekleştirmek amacıyla Diyarbakır ve Deventer kentleri arasında 2012 yılından bu yana süren bir işbirliğinin sonucu olan Hikâyelerin Sırrı, çocuk çalışmalarında sivil toplum ve kültür sanat alanındaki birikimin ortaklaşa değerlendirilmesini ve mevcut yöntemleri zenginleştirebilecek örnekler konusunda bilgi ve deneyim paylaşımını hedefleyen iki ana bölümden oluşuyor. Koordinasyonunu DSM ile birlikte Diyarbakır’dan sanatçı Barış Seyitvan’ın yaptığı ilk bölümde, Hollandalı sanatçı Lies Kortenhorst, 2 Aralık 2014 Salı akşamı saat 18:30’da DSM’de Katılımcı Sanat pratikleriyle ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Kortenhorst sunumunda, Hollanda’da katılımcı sanat aracılığıyla çeşitli toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarından yola çıkarak sanat ve gündelik hayatı bir araya getiren proje deneyimlerini izleyicilerle paylaştı. Sanatçının sunumu, Diyarbakır ve Mardin’de sanatçı ve sanat eğitmeni olarak çalışmalarını sürdüren ve sivil toplumda çocuklarla çalışma yürüten ilgili bir izleyici topluluğu tarafından izlendi. Verimli tartışmaların yaşandığı konuşmanın ardından Lies Kortenhorst, katılımcı sanatla ilgilenen sanatçı ve sivil toplum gönüllüleriyle birlikte 3-4 Aralık 2014 tarihlerinde iki günlük bir katılımcı sanat atölyesi de gerçekleştirdi. Diyarbakır’da çeşitli toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarından hareketle sanatın gündelik hayat ve sivil toplum çalışmalarıyla bir araya gelebileceği örnekler üzerine tartışmalar yürütüldü. DSM ve atölye katılımcılarının önerisiyle, Diyarbakır’da yenilikçi bir yöntem olarak katılımcı sanat çalışmalarıyla ilgili uygulamaya yönelik tartışmaların devam etmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Diyarbakır’da Çocuklarla Nesne Tiyatrosu

Programın ikinci bölümünde ise, Hollanda’nın nitelikli performans gruplarından TAMTAM Objektentheater, 5 Aralık 2014 Cuma günü saat 14:00, 16:00 ve 18:00’de Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Sinema Salonu’nda çocuklar ve yetişkinlere yönelik Sahip Olmak ya da Olmamak isimli bir nesne tiyatrosu performansı gerçekleştirdi. Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler çocuk biriminden ve Aram Tigran Kent Konservatuvarı, Umut Işığı Kadın Kooperatifi ve SARMAŞIK Derneği’nden çocuk ve genç gönüllülerin de olduğu 300’e yakın izleyici performansa büyük ilgi gösterdi. Daha önce dünyanın 25 farklı ülkesinde sergilenen ve sahip olma hırsının getirdiği yıkımı konu alan oyunun ardından TAMTAM, 6 Aralık 2014 Cumartesi tüm gün boyunca Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları ve çocuk çalışmalarında yer alan sivil toplum gönüllüleriyle beraber Çocuklar(l)a Nesne Tiyatrosu Atölyesi gerçekleştirdi. Gérard Schiphorst ve Marije van der Sande’in yürüttüğü atölyede, nesne tiyatrosunun temel yöntemleri uygulamaya yönelik küçük egzersizler eşliğinde katılımcılarla paylaşıldı. Günün sonunda katılımcılar, seçtikleri nesnelerle yarattıkları karakter ve küçük hikâyeleri ışık ve ses kullanımıyla destekleyerek sundukları küçük performanslar gerçekleştirdiler. Atölye, nesne tiyatrosunun Diyarbakır’da pek çok kurumda, okullarda ve sivil toplum alanında uygulanmasına yönelik fikirlerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Projeye Hollanda’dan katılan TAMTAM Objektentheater ve projenin Hollandalı ortakları sanatçı Lies Kortenhorst ve Johan Kuiper, Diyarbakır’daki son günlerinde Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Müdürü Menaf Şeker eşliğinde Diyarbakır’daki Ezidi kampına bir ziyaret de gerçekleştirdi. Heyet, kampın idari ve gönüllü kadrosundan ve topluluk üyelerinden aktarılan bilgiler doğrultusunda Ezidi topluluğunun yaşadıkları sürecin uluslararası görünürlük ve destek kampanyalarıyla daha geniş kitlelere ulaştırılması konusunda bir fikir alışverişinde bulundu. Kampta yaşayan çocuklar ve kadınlarla sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirilebilecek etkinlikler üzerine konuşulan ziyaret sırasında TAMTAM, çocuklarla birlikte küçük bir nesne tiyatrosu etkinliği gerçekleştirdi.

Hikâyelerin Sırrı Çanakkale Buluşması

Hayatımızdaki nesnelerden yola çıkarak çocuklar(l)a farklı hikâye anlatma biçimleri üzerine hep birlikte düşünmeyi ve bu keşif sürecinin çocuk alanında yapılan çalışmalara aktarılabilmesini amaçlayan Hikâyelerin Sırrı, Diyarbakır’ın ardından, 8-11 Aralık 2014 tarihlerinde Çanakkale’de sanatseverlerle buluştu. DSM, projenin Çanakkale ayağını DADA Neşeli Fikirler Atölyesi koordinasyonunda ve Arkadaşım Bienal işbirliği ile birlikte gerçekleştirdi.

Çanakkale programı, Lies Kortenhorst’un 8 Aralık 2014 Pazartesi akşamı saat 18:30’da Yazar ve Sanatçı Evi’nde gerçekleştirdiği Katılımcı Sanat sunumu ile başladı. İzleyiciler arasında Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü birim sorumlularından Mehmet Eşli’nin de bulunduğu konuşma, Deventerli sanatçı ile Çanakkale’de kültür-sanat ve sivil toplum alanında faaliyet gösteren izleyicilerin konu üzerine yürüttükleri tartışma ile son buldu. Sanatçının daha sonra katılımcı sanat üzerine gerçekleştirdiği atölye çalışmasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile birlikte bu alanda yürütülen saha çalışmalarına yönelik bazı pratik egzersizler yapılarak, yerelde çocuk alanında yürütülebilecek proje önerileri ve bu önerilerin somutlaştırılmasının adımları tartışıldı. Ayrıca proje kapsamında sanatçı Lies Kortenhorst  ve Johan Kuiper Çanakkale Bienal ekibi ile de bir araya gelerek geleceğe dönük sanat projeleri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. 

Projenin Çanakkale’deki ikinci ayağını oluşturan TAMTAM Objektentheater ile Sahip Olmak ya da Olmamak performansı Çanakkale’de 9 Aralık 2014 Salı günü saat 14:00, 16:00 ve 18:00’de Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirildi. Hollandalı ekibin gün boyu üç ayrı seansta sergiledikleri performanslara hem farklı bölgelerin okullarından öğrenciler hem Çanakkale Belediyesi’nin Sosyal Yaşam Evleri’nden çocuk grupları hem de yetişkinler izleyici olarak katıldı. Performanslar yaklaşık 200 kişi tarafından izlendi. TAMTAM ekibi, 10 Aralık 2014 Çarşamba günü tüm gün süren Çocuklar(l)a Nesne Tiyatrosu Atölyesi kapsamında, tiyatro ve drama eğitimi almakta olan 15 kişilik bir katılımcı grubuna nesne tiyatrosunun temellerine ve uygulanmasına yönelik bir eğitim verdi. Atölye, katılımcıların egzersizler sonucunda ürettikleri küçük performansların sergilenmesi ve TAMTAM ekibi tarafından değerlendirilmesiyle son buldu.

Hikâyelerin Sırrı, Diyarbakır ve Çanakkale’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ve Çanakkale Arkadaşım Bienal işbirliğiyle yürütüldü. Çalışma, Hollanda Performing Arts Fund NL, Deventer Belediyesi, CAL-XL Katılımcı Sanat Araştırma Laboratuvarı, Diyarbakır’da Alternatif Üretim Derneği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Turan Mobilya, Çanakkale’de ise Çanakkale Belediyesi ve Staras Müzik’in katkılarıyla gerçekleşti. 

|