DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Her Çocuğa Bir Kitap" Kampanyası

 


12 - 14 Mayıs 2010

İşbirliği: İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Anadolu Kültür ve
Kanat Kitap

Diyarbakır Sanat Merkezi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğunun desteği, Anadolu Kültür ve Kanat Kitap işbirliği ile “Her Çocuğa Bir Kitap” projesinin Diyarbakır ayağını hayata geçiriyor. Diyarbakır Sanat Merkezi aracılığı ile Diyarbakır’da bir çok okulda kitapların dağıtım gerçekleştirilecek ve çocuklar kitapların yazarları ile buluşturulacak. Projenin hedefi, Anadolu’nun değişik şehirlerinde ya da büyük şehirlerin yoksul semtlerinde eğitim görmekte olup, nitelikli kitapları alma imkânı bulamayan öğrencilere bu kitapları ulaştırarak, onları hem zengin içerikli hem de baskı kalitesi yüksek kitaplarla tanıştırmak…

Proje kapsamında 10 İsveçli yazarın kitabı Türkçeye çevrildi ve basıldı. Kitaplar 2009 Ekim ayı içerisinde, Ankara (Çankaya ve Altındağ Belediyeleri), İstanbul (Beyoğlu Belediyesi ve Bağcılar Atatürk İlköğretim Okulu), Bursa (Nilüfer Belediyesi), Çanakkale, Mardin (Mardin Belediyesi ve Mardin Sinema Derneği), Şanlıurfa ve Trabzon Belediyeleri ile işbirliği yapılarak çocuklara ulaştırıldı.

Ayrıca her kentte çocuklarla kitapların yazarları, çizerleri ve çevirmenlerinin katıldığı söyleşiler düzenlendi, okumalar ve söyleşiler yapıldı, 9 yazar çocuklarla buluştu. Çalışma kapsamında 20000 kitap dağıtıldı.

Çalışma ağırlıklı olarak okul ziyaretleri şeklinde gerçekleşti. Bazı kentlerde belediyeler farklı okullardan çocukları aynı mekanda buluşturdu.

Projenin ikinci ayağında Mart-Mayıs 2009 aylarında aynı çalışmanın Hatay (Antakya, Harbiye ve Samandağ), Diyarbakır, Konya ve Samsun’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“Her Çocuğa Bir Kitap” projesi kapsamında yayımlanan kitaplar:

Elveda Bay Muffin / Ulf Nilsson / res. Anna-Clara Tidholm
Böğürtlen Çetesi: Hazine Peşinde / Stefan Casta / res. Mimmi Tollerup-Grkovic
Gökyüzü Okulu / Ewa Malmborg / res. Lisa Sollenberg
Şanslıyım!, Şanssızım! / Thomas Halling / res. Eva Eriksson
Mucize Çocuk / Ulf Stark / res. Marcus Majaluoma
Eski Şeyler Okulu / Adam Dahlin / res. Emma Akerman
Milena Diye Bir Kız Sevdim / Per Nilsson / res. Pija Lindenbaum
Ellika Tomson'un Keşif Günlüğü / Asa Lind / res. Hakan Gürsoytrak
Pippi Uzunçorap / Astrid Lindgren / res. Ingrid Vang Nyman
Talih Yıldızı / Ingelin Angerborn

|