Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Projesinin Son Atölye Çalışması 29 Kasım – 4 Aralık 2013’te Diyarbakır’da Gerçekleşti

Atölye çalışmasında toplam 9 fotoğraf ve video çalışması, danışmanlarla beraber detaylı olarak değerlendirildi ve tamamlanma aşamasına geldi. Atölye kapsamında ayrıca 2 Aralık 2013 Pazartesi günü Geniş Açı Proje Ofisi’nden Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’ün konuşmacı olarak katıldığı Şehir ve Bellek Üzerine Çeşitlemeler başlıklı bir fotoğraflı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi. Fotoğraf tarihinin farklı dönemlerinden, şehir ve bellek ile bağlantılı üretim yapan fotoğrafçılardan oluşan seçkilerin sunulduğu söyleşide, sosyal belgesellerden kişisel belgesellere, kurmaca hikâyelerden anı/buluntu fotoğraflarla üretilen işlere uzanan yelpazede örnekler izleyiciyle paylaşıldı. Etkinliğe BAK ekibinin yanı sıra Diyarbakır’daki fotoğraf ilgilileri katıldı. BAK’ta üretilen çalışmalar, Ocak – Mart 2014 arasında önce İstanbul, ardından İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’da düzenlenecek sergiler yoluyla izleyicilerle de buluşacak.

 

BAK, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi artırmayı ve ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı. Proje kapsamında, Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya geldiler, bilmedikleri kentler ve insan hikâyeleri ile tanıştılar. Bir yıla yaklaşan bir süre içinde bu yeni deneyimlerini, kültürel çeşitlilik ve hafıza, yitirilen/değişen/dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekânlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride bıraktıkları gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf ve video projelerine aktardılar.

 

BAK kapsamında bugüne kadar üç atölye çalışması düzenlendi. Nisan 2013’te Diyarbakır ve Batman’da gerçekleştirilen ilk buluşmada, gençler şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler aldı, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemleriyle tanıştı. Haziran 2013’te İzmir ve Çanakkale’de gerçekleşen buluşmada ise katılımcılar araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, fotoğraf ve video projelerini gruplar halinde geliştirmeye odaklandılar. Aralık 2013’te Diyarbakır’da yapılan bu üçüncü ve son atölye çalışmasında ise 9 proje, ortak değerlendirmeler ile yapım sonrası aşamalarını tamamladı.

 

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi kapsamındaki atölye ve eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar, fotoğraf alanında Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in, video alanında docİstanbul’dan Can Candan ve Berke Baş’ın, kültürel incelemeler ve sosyal bilimler alanında ise İrem İnceoğlu ve Zeynep Gönen’in danışmanlığında yürütüldü.

 

Proje kapsamında yürütülen atölyeler dışında pek çok etkinlik ve söyleşi de düzenlendi. Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’deki atölye ve etkinlikler Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi, Diyarbakırevi, Mona Kahve Evi, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Çanakkale Mavitay Çocukların Kültür Evi, Yalı Hanı, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Nar Photos, Tepekule Kitaplığı ve Bir Zamanlar Yayıncılık ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

 

BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu ve A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

 

Detaylı bilgi ve sorularınız için                          

bak@anadolukultur.org

www.anadolukultur.org

Görseller

|