DUYURULAR

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2015’in katılımcıları 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da buluştu

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2015’in katılımcıları 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da buluştu

BAK 2015’in ikinci atölye çalışması; Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan 24 gencin katılımıyla 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Mart 2015’te proje gruplarının ve konularının belirlendiği İzmir buluşmasının ardından, katılımcılar, fotoğraf ve video projelerinin yapım öncesi son hazırlıklarını tamamlamak üzere Diyarbakır’da bir araya geldi. İlk atölyeden bu yana proje önerilerinin geliştirilmesi için çalışan gruplar, fotoğraf ve video projeleriyle ilgili çekime yönelik çalışmalarla yapım hazırlıklarını tamamladılar. Proje gruplarının çekimleri Haziran-Eylül 2015 aylarında, öngörülen BAK şehirlerinde gerçekleşecek.

Atölye programında, misafir eğitmenler eşliğinde fotoğraf, video ve multimedya alanlarında kolektif çalışma deneyiminin ve çekime yönelik teknik detayların paylaşıldığı oturumlar yer aldı. Fotoğraf alanında teknik destek eğitimi vermek ve NarPhotos deneyimini paylaşmak üzere fotoğrafçı Serra Akcan, Anahit Hayrapetyan ve Serpil Polat, multimedya alanında destek sunmak için sanatçı Sevgi Ortaç, video alanında çekime yönelik deneyim paylaşımı için tecrübeli belgesel kameramanı ve görüntü yönetmeni Koray Kesik gençlerle buluştular.

Programda, ayrıca, çekim senaryosu, iş akışı ve çekim sürecine yönelik diğer ön hazırlıklar üzerine detaylı oturumlar düzenlendi. Yapım ve yapım sonrası süreçlerin koordinatörü Gökçe İnce, katılımcılarla çekime ve kurguya yönelik bazı ön bilgiler paylaştı ve teknik ekipmanın kullanım biçimleri konusunda bir oturum gerçekleştirdi. İlk buluşmada olduğu gibi Diyarbakır Atölyesi’nde de kentin kültürel yapısının gözlemlenebileceği bir kent gezisi düzenlendi. Şeyhmus Diken’in Diyarbakır tarihi üzerine yaptığı söyleşi ile sona eren bu gezinin yanı sıra, katılımcılar atölye süresince “Sınırlanmış Zaman” Fotoğraf ve Multimedya Sergisi’nin ve Diyarbakır Kent Müzesi’nin açılışına katıldılar. Diyarbakır buluşması sırasında BAK atölyelerine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliği yaptı.

BAK atölyelerinin danışmanlığını fotoğraf alanında Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler, video alanında docİstanbul–Belgesel Araştırmaları Merkezi’nden Can Candan ve Berke Baş, kültürel incelemeler ve sosyal bilimler alanında ise İrem İnceoğlu ve Zeynep Gönen yapıyor.

BAK, Türkiye’nin farklı bölgelerinden birbirinden uzak şehirlerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımalarını; şehirlerin hikâyelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak aktarmalarını sağlayacak bir ortak kültürel üretim projesi. Proje kapsamında Diyarbakır’daki ikinci buluşmayı takiben, fotoğraf ve video çalışmalarının çekim ve kurgu süreçleri tamamlanacak ve bu çalışmalar 2016 yılında bir sergi ve gösterim programı çerçevesinde İstanbul, Diyarbakır ve İzmir’de izleyiciyle buluşacak.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

Detaylı bilgi ve sorularınız için                 bak@anadolukultur.org

BAK Facebook                                           https://www.facebook.com/pages/BAK/464628906935119

|