DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2015’in katılımcıları 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da buluştu

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2015’in katılımcıları 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da buluştu

BAK 2015’in ikinci atölye çalışması; Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan 24 gencin katılımıyla 23-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Mart 2015’te proje gruplarının ve konularının belirlendiği İzmir buluşmasının ardından, katılımcılar, fotoğraf ve video projelerinin yapım öncesi son hazırlıklarını tamamlamak üzere Diyarbakır’da bir araya geldi. İlk atölyeden bu yana proje önerilerinin geliştirilmesi için çalışan gruplar, fotoğraf ve video projeleriyle ilgili çekime yönelik çalışmalarla yapım hazırlıklarını tamamladılar. Proje gruplarının çekimleri Haziran-Eylül 2015 aylarında, öngörülen BAK şehirlerinde gerçekleşecek.

Atölye programında, misafir eğitmenler eşliğinde fotoğraf, video ve multimedya alanlarında kolektif çalışma deneyiminin ve çekime yönelik teknik detayların paylaşıldığı oturumlar yer aldı. Fotoğraf alanında teknik destek eğitimi vermek ve NarPhotos deneyimini paylaşmak üzere fotoğrafçı Serra Akcan, Anahit Hayrapetyan ve Serpil Polat, multimedya alanında destek sunmak için sanatçı Sevgi Ortaç, video alanında çekime yönelik deneyim paylaşımı için tecrübeli belgesel kameramanı ve görüntü yönetmeni Koray Kesik gençlerle buluştular.

Programda, ayrıca, çekim senaryosu, iş akışı ve çekim sürecine yönelik diğer ön hazırlıklar üzerine detaylı oturumlar düzenlendi. Yapım ve yapım sonrası süreçlerin koordinatörü Gökçe İnce, katılımcılarla çekime ve kurguya yönelik bazı ön bilgiler paylaştı ve teknik ekipmanın kullanım biçimleri konusunda bir oturum gerçekleştirdi. İlk buluşmada olduğu gibi Diyarbakır Atölyesi’nde de kentin kültürel yapısının gözlemlenebileceği bir kent gezisi düzenlendi. Şeyhmus Diken’in Diyarbakır tarihi üzerine yaptığı söyleşi ile sona eren bu gezinin yanı sıra, katılımcılar atölye süresince “Sınırlanmış Zaman” Fotoğraf ve Multimedya Sergisi’nin ve Diyarbakır Kent Müzesi’nin açılışına katıldılar. Diyarbakır buluşması sırasında BAK atölyelerine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliği yaptı.

BAK atölyelerinin danışmanlığını fotoğraf alanında Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler, video alanında docİstanbul–Belgesel Araştırmaları Merkezi’nden Can Candan ve Berke Baş, kültürel incelemeler ve sosyal bilimler alanında ise İrem İnceoğlu ve Zeynep Gönen yapıyor.

BAK, Türkiye’nin farklı bölgelerinden birbirinden uzak şehirlerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımalarını; şehirlerin hikâyelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak aktarmalarını sağlayacak bir ortak kültürel üretim projesi. Proje kapsamında Diyarbakır’daki ikinci buluşmayı takiben, fotoğraf ve video çalışmalarının çekim ve kurgu süreçleri tamamlanacak ve bu çalışmalar 2016 yılında bir sergi ve gösterim programı çerçevesinde İstanbul, Diyarbakır ve İzmir’de izleyiciyle buluşacak.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

Detaylı bilgi ve sorularınız için                 bak@anadolukultur.org

BAK Facebook                                           https://www.facebook.com/pages/BAK/464628906935119

|