DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2013

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2013

Ekim 2012 – Mart 2014

Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir 


BAK, Türkiye’nin farklı bölgelerinden 4 şehirden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi. Birbirinden uzak şehirler ve bölgelerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımalarını amaçlayan BAK; Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerin, bu şehirlerin hikâyelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla ve beraber çalışarak aktarmalarını sağlıyor.

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de yaşayan, video ve fotoğrafla ilgilenen 18-26 yaşları arasındaki gençlere açık çağrı yapılarak belirlenen katılımcılar, proje süresince üç eğitim ve atölye çalışması için bu şehirlerde buluştular. Katılımcılar bu buluşmalarda fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemlerinin yanı sıra, şehir ve hafıza ilişkisi üzerine de eğitimler aldılar, şehri ve insanlarını tanıyabilecekleri görüşmeler yapıp, gruplar halinde kendi fotoğraf ve video projelerini ürettiler. Atölyeler sonucunda üretilen çalışmalar bir sergi ve gösterim programı çerçevesinde İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Batman ve Çanakkale’de sunuluyor.

Atölyeler

Ocak 2013’te yapılan açık çağrıya Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den toplam 140 kişi başvurdu. Ön elemenin ardından yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda Batman ve Çanakkale’den 5’er, Diyarbakır ve İzmir’den 7’şer kişi olmak üzere toplam 24 katılımcı belirlendi.

20–24 Nisan 2013 tarihlerinde ilk atölye çalışması için Diyarbakır ve Batman’da bir araya gelen 24 genç katılımcı, bu ilk buluşmadaki atölye çalışmalarında şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler aldı, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemleriyle tanıştı. Şehir ve hafızayla ilgili farklı araştırma alanlarına yönelen gençler, araştırma grupları oluşturarak, şehir yaşamının çeşitli boyutlarını ve toplumsal hafızanın farklı katmanlarını aydınlatan video ve fotoğraf projelerini oluşturmaya başladılar.

BAK’ın ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşti. Çanakkale ve İzmir’deki bu buluşmada ise katılımcılar, araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, şehir ve hafızaya odaklanan fotoğraf ve video projelerini geliştirdiler, Çanakkale ve İzmir’i tanıdılar ve BAK kapsamında gerçekleştirilen açık etkinliklere katıldılar. Atölye çalışmaları sonrasında katılımcıların oluşturduğu 11 proje grubu, ortak fotoğraf ve video projeleri üzerine çalışmaya başladılar. Şehir ve hafıza teması etrafındaki çalışmalar kamusal alan ve şehirlerin bugününe odaklanan, şehrin hafızasına mekânlar ve sesler üzerinden tekrar bakmamızı öneren, toplumsal hafızada yer eden meselelere kişisel hikâyeler üzerinden yaklaşan çeşitli konularla ilgileniyor.

Diyarbakır – Batman ve Çanakkale – İzmir’deki iki atölye çalışmasından sonra, Temmuz – Eylül 2013’te çekimleri tamamlanan projelerin yapım sonrası süreci Ekim 2013 itibarıyla başladı. 29 Kasım – 4 Aralık 2013 tarihlerinde katılımcılar üçüncü ve son atölye çalışması için Diyarbakır’da buluştular. Bu buluşmada fotoğraf ve video çalışmaları danışmanlarla beraber detaylı olarak değerlendirildi ve sergilenmeye yönelik son hallerini aldı.

BAK’ta üretilen çalışmalar, Ocak – Mart 2014 arasında önce İstanbul, ardından İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’daki sergilerde izleyicilerle buluşuyor.

 

İstanbul

DEPO  

24 Ocak  – 16 Şubat 2014

Açılış

23 Ocak 2014 Perşembe 18:30 

 

Diyarbakır

Sümerpark Amed Sanat Galerisi 

8 – 26 Şubat 2014

Açılış:

8 Şubat 2014 Cumartesi 15:00

 

İzmir

Fransız Kültür Merkezi 

22 Şubat– 16 Mart 2014 

Açılış:

22 Şubat 2014 Cumartesi 18:00

 

Batman

Batman Gençlik ve Kültür Evi  

1 – 16 Mart 2014

Açılış ve Filmlerin Gösterimi :

28 Şubat 2014 Cuma 19:00 

Yılmaz Güney Sinema Salonu 

 

Çanakkale

MAHAL   

22 Mart– 13 Nisan 2014

Açılış:

22 Mart 2014 Cumartesi 17:00

 

Ortaklar ve Destekçiler


Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen proje kapsamındaki eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO) ve docİstanbul - Belgesel Araştırmaları Merkezi ile işbirliği içinde kurgulandı.

2007’de kurulan docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi, belgesel sinemanın geçmişi, bugünü ve yarınına odaklanarak, tüm açılımları ile ilgilenen ve özellikle de Türkiye’de yaratıcı belgesel sinemanın tanınması, anlaşılması ve de üretilmesi için çalışan bir araştırma, eğitim, politika ve iletişim merkezidir. http://docistanbul.blogspot.com

Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO), Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi (1997-2006) sürecinde kazanılan deneyim ve bilgi birikimiyle fotoğraf alanında başka projeler gerçekleştirilmek amacıyla 2007 yılında kuruldu. Organizasyonal ve küratoryal bir ekip olan GAPO, ulusal ve uluslararası sanat kurumlarıyla işbirliği içinde sergiler, atölyeler, eğitim programları düzenlemek ve yayınlar yapmanın yanı sıra fotoğrafçılara danışmanlık hizmeti v erir, gezici sergiler ve paralel etkinliklerinin koordinasyonunu yapar ve fotoğraf alanında ileri seviyede kurslar düzenler.

http://www.gapo.org

BAK projesi Charles Stewart Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu ve A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.


Nikon – Karfo Karacasulu, Sigma – Foto Pro Fotoğraf Malzemeleri, Erkayalar Fotoğrafçılık, 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi ve Amed Sanat Galerisi, Diyarbakırevi, Diyarbakır Mona Kahve Evi, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sinema Salonu, Batman Valiliği Gençlik ve Kültür Evi, Çanakkale Mavitay Çocukların Kültür Evi, Çanakkale Mahal, Çanakkale Yalı Hanı, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Tepekule Kitaplığı, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Nar Photos, Bir Zamanlar Yayıncılık ve İstanbul DEPO’ya BAK projesindeki işbirliği ve katkıları için teşekkür ederiz. 

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi 24 Ocak – 16 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul DEPO’da

BAK Projesi Çanakkale ve İzmir Buluşması

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan BAK projesinin ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşti

BAK projesi Diyarbakır ve Batman buluşması

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan BAK projesinin ilk buluşması, 20–24 Nisan 2013 tarihlerinde Diyarbakır ve Batman’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, 2013 yılında Türkiye’nin birbirine uzak dört şehrinden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir kültürel işbirliği ve sanatsal üretim projesi. Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençler birlikte çalışarak bu şehirlerden farklı hikâyeleri film ve fotoğraf projeleri aracılığıyla kayda geçirdiler. Bir yıllık ortak bir çalışmanın sonucu olan ve 11 projeden oluşan BAK sergisinde şehrin hafızasına mekânlar ve sesler üzerinden tekrar bakmamızı öneren, toplumsal hafızada yer eden meselelere kişisel hikâyeler üzerinden yaklaşan, kamusal alan ve şehirlerin bugününe odaklanan film ve fotoğraf çalışmaları yer alıyor. Sergi, Ocak-Mart 2014 süresince İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Batman ve Çanakkale’de izleyiciyle buluşuyor.

BAK Projesi'nin Son Atölye Çalışması 29 Kasım–4 Aralık 2013’te Diyarbakır’da Gerçekleşti

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin üçüncü ve son atölye çalışması 29 Kasım – 4 Aralık 2013 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşti.

|