DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hareket Atölyesi: Zeynep Günsur

 

20-21 Haziran 2009

Hareket Atölyesi: Zeynep Sirel Günsür Yüceil
Yer: Sinemardin Sinema Salonu

DSM, Diyarbakır dışında gerçekleştirdiği etkinliklere Mardin’le devam ediyor. DSM, Mardin’de modern dansa ilgi duyan gençlere yönelik dansçı Zeynep Günsür’ün eğitmenliğinde “Hareket Atölyesi” gerçekleştiriyor. IV.Mardin Uluslararası Film Festivali kapsamında 20-21 Haziran’da gerçekleştirilecek olan atölye Mardin Sinema Derneği işbirliği ile Sinemardin Sinema Salonu’nda yapılacak. Modern dansın günlük yaşamın bir parçası haline gelebileceğini göstermek ve katılımcıların, dans eğitimi alanında sınırlı olan kaynakları ortak bir platformda paylaşacakları atölye dansa ilgi duyan Mardinli gençlerin katılımına açıktır.

Zeynep Sirel Günsür Yüceil kimdir?

1968 yılında İstanbul'da doğan Zeynep Günsür Yüceil; lisansını 1989’da Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışır. 1990-91 yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği bursla,Hindistan / Delhi Üniversitesi’nde gösteri sanatları ve kültür üstüne çalışır. 1992-1995 yılları arasında Londra’da, Middlesex Üniversitesi Gösteri Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarını tamamlayıp, 1995’te Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü doktora programına girer. 1998-99 ders yılını TÜBA araştırma bursuyla, New York Üniversitesi Middle Eastern Studies Bölümü’nde araştırma yaparak geçirir. Zeynep Günsür Yüceil halen Yıldız Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve DBM (Danse Bassin Mediterranée) adlı uluslararası ağın yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.
Dans çalışmalarına, 1986 yılında Geyvan McMillen’la başlayan Günsür, Boğaziçi Modern Dans Kulübü’nü kurup, mezun olana kadar koreografi çalışmaları yapmıştır.1991 yılında, İstanbul’da arkadaşları ile birlikte Yeşil Üzümler Hareket Tiyatrosu grubunu kurup, ortak projeler üreten ve

yurt içinde çeşitli festivallere katılan Günsür, 1996 yılında gruptan ayrılıp çalışmalarına tek başına devam etmiştir. 1996’dan bugüne gelene kadar birçok performans çalışması yapmış ve İstanbul’da düzenlenen Performans Günleri'ne katılmıştır. 1999 yılında Aysim Türkmen ile beraber New York Üniversitesi’nde “Our-ient” adlı performansı gerçekleştirmiştir. 2001 yılında Ceysu Koçak ve Ahmet Ortaçdağ ile birlikte Bagaj Tiyatro Topluluğu’nu kurmuşlar ve “Pamuk Tarlalarının Yalnızlığında” adlı oyunu İstanbul Roxy’de sergilemişlerdir. Halen kurucusu olduğu Hareket Atölyesi’nde beden odaklı hareket araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Bu atölye’de disiplinlerarası bir anlayış ile beden, hafıza, kurgu üzerine çalışılmakta, Günsür’ün ve atölyeye katılan diğer kişilerin kuramsal arayışları ve sorularını pratikte ifade edebilecekleri özgün bir dil geliştirmeye çalışılmaktadır. Grup, “Ülke” adlı performans filmleri ile 2004 yılında “İf! Bağımsız Film Festivali” kısa film-yarışma bölümüne katılmış, aynı film Eylül 2004’te gerçekleşen Cologne Dans Film / Belgeselleri Festival’inde gösterime çağrılmış ve arşive alınmıştır. Son dönem çalışmaları, AB - Türkiye kültürel İlişkiler Forum'u çerçevesinde Darphane-i Amire'de ve Açık Alan-Cihangir Festivali'nde mayıs, haziran 2005 tarihlerinde sergilenmiştir.

|