DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hapiste Çizmek - Hapishaneden Karikatürler

2 - 18 Haziran 2006

 

Hapishaneden Karikatürler

 

 

Karikatürler cezaevi duvarlarını aştı…

 

 Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde resimle ve karikatürle uğraşan sanatçıların eserleri 2 – 18 Haziran 2006 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Karma serginin katılımcıları arasında Oğuz Aral’la mektuplaşarak karikatürde uzmanlaşanlar da var, Semih Poroy’un cezaevlerinde yaptığı karikatür atölyeleri ile işe başlayanlar da…

 

Karikatür sanatçıları Semih Poroy ve Ender Özkahraman tarafından hazırlanan ve cezaevlerinde çizen dokuz karikatüristin eserlerinin sergilendiği Hapiste Çizmek başlıklı karikatür sergisinde toplam 67 karikatür sergilenecek. Karikatürlerin bir bölümü Anadolu Kültür’ün bir buçuk yıldır Kars ve Bandırma Cezaevleri’nde yürüttüğü kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde Semih Poroy tarafından gerçekleştirilen karikatür atölyelerinin ürünleri. Bir bölümü ise cezaevlerine yapılan “karikatürlerinizi gönderin” çağrısıyla Anadolu Kültür’e ulaşan eserler.

 

Anadolu Kültür’ün “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” projesinin cezaevleri ayağını yürüten Zafer Kıraç bir yıldır çalıştığı cezaevi ortamını anlatırken şöyle diyor: “Öncelikle kişisel olarak hem zor hem de güzel bir iş. Her hafta bir cezaevine bir etkinlik yapmak için girmek, tutuklu ve hükümlülerle zaman geçirmek insana iyi geliyor. Ancak aynı gün o cezaevinden çıkarken içeride bıraktıklarınızı düşünmek insanı zorluyor. Bir buçuk yıllık süreç hem hüzünlü, hem de keyifli pek çok anı bıraktı aklımızda. Çalıştığımız cezaevlerinden birindeki bir tutuklunun atölye çalışmalarımızın ardından bana söylediği söz yaptığımız işi anlatmaya yeter belki. Delikanlı tavrıyla bilinen, herkesin korktuğu bu adam ‘benim kanlı ellerimi boyayla buluşturdunuz, ne yaptınız siz?” diye sordu bana. Aldığımız sorumluluğun büyük olduğunun farkındayız, dolayısıyla cezaevlerinde etkinlik yapanların çoğalmasını, başka sivil toplum örgütlerinin de cezaevleri üzerine çalışmaya başlamasını ümit ediyoruz.”

 

Kars ve Bandırma cezaevlerindeki kültür ve sanat programları bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Muammer Ketencoğlu’ndan, Ahmet Uğurlu’ya, Derya Alabora’dan Orhan Alkaya’ya kadar pek çok isim cezaevlerini ziyaret ettiler. Gökhan Deniz her iki cezaevinde de resim atölyeleri gerçekleştirdi. Ayrıca heykel, karikatür, müzik, yazı ve ebru atölyeleri yapıldı.

 

Projenin ikinci ayağı olan cezaevinde edebiyat üretenlerin eserleri ise bu sene ikinci kitap serisini yarattı. Geçtiğimiz yıl Metis Yayınları tarafından yayınlanan Hapishaneden Şiirler ve Hapishaneden Öyküler’e bu sene öyküler, şiirler, mektuplar ve denemeler eklendi. Hapishanelerde yazılmış olan şiirler, öyküler, mektuplar ve denemeler Sezai Sarıoğlu, Aytekin Yılmaz ve Behçet Çelik tarafından seçildi, Kanat Kitap tarafından yayınlandı. 66 şair “Yedi Mavi Renk”in, 26 öykücü “Yeniden Başlayabilirdim”in yaratıcıları oldular. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye yazılan mektuplar “Sevgili Kardeşim…” başlığıyla kitaplaştırıldı. Hapishanede yazma serüveninin anlatıldığı “Hapiste Yazmak” ise 16 yazarın kişisel deneyimlerini kayda geçirdi.

 

Anadolu Kültür’ün yaklaşık iki yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerine yaptığı çağrılarla ortaya çıkardığı cezaevi edebiyatı serisine bu yıl Semih Poroy ve Ender Özkahraman’ın desteği ile  “Hapiste Çizmek” adlı bir sergi-kitap da eklendi.

 

Projenin edebiyat ayağının yürütücüsü Aytekin Yılmaz iki yıllık deneyimini şöyle özetliyor; “Bugün duvarın öbür tarafında kalanlarla birlikteyim. Başkasının acısına bakmak yetmez, bazen yanında olmak, bazen de yer değiştirmek gerekir. Duvarın öbür tarafında kalanlarla aramızdaki duvarın ne kadar da ince olduğunu hep beraber görüyor ve anlıyoruz. Duvarda asılı duran karikatürler, şiirler, öyküler bunun birer capcanlı suretleri...”

 

İlk olarak 29 Nisan - 14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda sergilenen 67 karikatür 2 - 18 Haziran arasında Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşacak.

|