DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Gençlik ve Eğitim

Gençlik ve Eğitim

İki günlük program, 6 Ekim 2012 Cumartesi günü Sümerpark Cep Sineması’nda Can Candan’ın 3 Saat (bir ÖSS belgeseli) film gösterimiyle başladı. 2004 yılında ÖSS’ye giren 2 milyona yakın adaydan İstanbul’da yaşayan altısının bir yıl boyunca süren macerasını anlatan ve adını Öğrenci Seçme Sınavı’nın süresi olan 180 dakikadan alan 3 Saat belgeseli, gençlerin yaşadığı sınav travmasını görünür kılmayı amaçlayan ve kitlesel olarak yaşanan bir sınav deneyimini farklı karakterler üzerinden anlatan bir film.

Programın ikinci gününde ise, 7 Ekim 2012 Pazar günü, Eğitim-Sen Gösterim Salonunda Laurent Cantet’in Sınıf (Entre les Murs) adlı filmi gösterildi. Sınıf, Paris banliyösünde bir lisede öğretmenlik yapan François ve arkadaşlarının 14-15 yaşlarında çoğu göçmen çocuklardan oluşan, farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı bir sınıftaki mücadelesini anlatıyor. Film gösteriminin ardından, seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katıldığı “Gençlik Çalışmaları, Eğitim ve Örgütlenme” başlıklı bir de yuvarlak masa tartışması düzenlendi. Tartışmaya Diyarbakır Eğitim-Sen’den Hakan Korelli, YG-21 Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nden Hamdusena İlkbuhar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Eğitim ve Araştırma Birimi’nden Devin Bahçeci konuşmacı olarak katıldı.

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin Eylül-Kasım 2012 süresince yürüttüğü, Diyarbakır’da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” projesi, kentte sivil toplum ve kültür sanat alanındaki kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçladı. Diyarbakır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleşen film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşan program, aynı zamanda sivil toplum gönüllüleri ve çalışanlarıyla sanatseverler arasında iletişim kurmayı da sağlayan bir süreç olarak planlandı.

 “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” 12-13 Ekim 2012 tarihlerinde Kadın ve LGBT başlığının ele alınacağı programla devam etti.

 

Görseller

|