DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Eleştiri Atölyesi

 

26–27–28 Ocak 2007

Eğitmenler: A. Ömer Türkeş, Himmet Uç
Saat: 11.00-17.00

A. Ömer Türkeş kimdir?

1959 doğumludur. Genellikle roman eleştirileri yazar. Geniş bir beğeni yelpazesi vardır. Kitap dünyasını yakından izler. Özellikle yerli ve yabancı polisiye romanlar hakkında uzman sayılabilir. Şu sıralarda 'Everest Yayınları'nın yeni polisiye dizisinin danışmanlığını yapmaktadır. Yazıları periyodik olarak 'Virgül' ve 'Akşam-lık' dergilerinde ve 'Pandora Kitabevi'nin internet sitesinde (www.pandora.com.tr) yayımlanır.


Prof. Himmet Uç kimdir?

Erzurum'da doğdu , Atatürk Üniversitesini bitirdi, Nabizade Nazım Üzerine çalışıp 1983 de doktor oldu. l993 de Yakup Kadri'nin Romanlarında Şahıslar ,Mutavassitin ve Edebi Tenkid ve Esamli isimli eserleri ile doçent, Mehmet Celal'in Hikaye ve Romanları, Ahmet Mithat Sanat ve Edebiyatı, Mehmet Akif ve Hikaye Sanatı isimli çalışmaları ile profesör oldu. l998. Bundan sonra Türkiye'de ilk defa Roman ve Eleştiri Terimleri Ansiklopedik Sözlüğünü yayınladı. Böyle bir çalışma ülkemizde olmadığı gibi Anglo Amerikan eleştiri ülkelerinde de yoktur. Şiir ile estetik

 

vesanat felsefesi arasında bağlar kuran çalışmalar yayınladı. Bu konuda Şiirimize Estetik ve Felsefi Bakışlar isimli kitabını yayınladı. 2005 Türk edebiyatında şiirle felsefe ve estetik arasında böyle bir çalışma yoktur. Batı ve Türk Edebiyatında Deneme isimli iki eser yayınladı. Edebiyatımızda örneği neredeyse olmayan Tematik Türk Şiiri Antolojisini yayınladı. 2006 yılında Romancı ve Romanlar isimli yaşayan dokuz romancının birer romanını eleştirdiği eserini yayınladı. 2007yılı başında Mehmet Akif ve Hikaye sanatı isimli eserinin ikinci baskısını yaptı. Şu an yayınlanma sırasını bekleyen kitapları ve yayına hazır onbeş kadar kitabı da olan Himmet Uç Türkiye'de şiir ve roman üzerinde en çok çalışan bir yazardır. Nabizade, Akif, Yakup Kadri, Roman ve Romancılar , Mehmet Celal üzerinde olmak üzere romanı konu alan beş kitap yayınlamıştır.
Çalışmalarına devam etmektedir.

 

Film Okuma Atölyesi

20–21 Ocak 2007

Atölye: Film Okuma Atölyesi
Eğitmen: S.Ruken Öztürk
Saat: 11.00-17.00


S.Ruken Öztürk’ün 20-21 Ocak’ta DSM’de gösterilecek Kayıp Otoban (Lost Highway, Lynch), Vesikalı Yarim (Akad), Kuşlar (The Birds, Hitchcock) ve Uzak (Ceylan) üzerine yapacağı film okumaları daha çok feminist eleştiriyi temel almaktadır ve izleyicilerle birlikte tartışmaya dayalı bir şekilde yapılacaktır.

S.Ruken Öztürk kimdir?

1969’da Adana’da doğan S. Ruken Öztürk, Adana Kız Lisesi’nden sonra lisans ve lisansüstü eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1998’de doktor, 2004 yılında doçent oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Sinema Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Öztürk, aynı zamanda ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü’nde de Film Analizi dersleri vermektedir.
Çeşitli dergilerde ve gazetelerde yazıları da bulunan Ruken Öztürk’ün kitapları şunlardır:
1- “Postmodernizm ve Sinema”, Sabri Büyükdüvenci ile birlikte ortak derleme ve çeviri kitap, Bilim ve Sanat Yayınları, Ankara, 1997.
2- “Sinemada Kadın Olmak: Sanat Filmlerinde Kadın İmgeleri”, Alan, İstanbul, 2000.
3- “Sinemanın Dişil Yüzü: Türkiye’de Kadın Yönetmenler”, Om, İstanbul, 2004. (Yazar bu kitabıyla 2004-2005 Genç Sosyal Bilimciler Ödülünü aldı).
4- “Çok Tuhaf Çok Tanıdık: Vesikalı Yarim Üzerine”, Metis, İstanbul, 2005. (Ortak kitap: Nilgün Abisel, N.Ulusay, U.T. Arslan, P.Behçetoğulları ve A.Karadoğan ile).
5- “Kader: Zeki Demirkubuz”, (Derleme) Dost, Ankara, 2006.

|