DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Diyarbakır ve çevre illerden fotoğraf sanatçıları ile uluslararası fotoğrafçı ve editörlerin bir araya geldiği projede belgesel fotoğrafçılık üzerine seminer, üretim ve söyleşiler yapıldı.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik programı iki bölümden oluştu. İlk bölümde, fotoğrafçılar için proje geliştirme ve üretimin ele alındığı üç atölye buluşması gerçekleşti. Danışmanlığını Evelien Kunst’un yaptığı programın ilk atölyesine Marieke van der Velden, Sonia Jeunet ve Paolo Woods eğitmen olarak katıldılar. İkinci atölye, projenin Türkiye’deki danışmanları olan ve süreç boyunca katılımcılarla çalışan Özcan Yurdalan ve Mehmet Kaçmaz ile gerçekleştirildi. Üçüncü ve son atölyeye ise danışman Evelien Kunst ile Bertan Selim ve Jenny Smets eğitmen olarak katıldılar. Proje sonunda, fotoğraf hikâyelerini fikir aşamasından final seçkilerine kadar her aşamada danışmanlarıyla geliştirme şansı bulan fotoğrafçılar, uluslararası bir danışmanlık sürecinde editörlerle çalışmak konusunda memnuniyetlerini dile getirdi.

Programın ikinci bölümünde ise, belirli temalar etrafında yerel fotoğrafçıları bir araya getiren belgesel fotoğrafçılık söyleşileri yer aldı ve beş ay boyunca Diyarbakır’da belgesel fotoğrafçılığa dair beş farklı buluşma düzenlendi.

Belgesel Fotoğrafçılık Üzerine Söyleşiler

Kasım 2017-Mart 2018 süresince Fotoğraf ve Gençlik programı kapsamında düzenlen Diyarbakır’da Fotoğraf Buluşmaları beş başlık altında gerçekleşti: ‘Çatışma Alanlarında Fotoğraf ve Medyada Kullanımı’, ‘Kentsel Mekânları ve Dönüşümü Fotoğraflamak’, ‘Belgesel Fotoğrafçılık: Sorumluluklar ve Deneyimler’, ‘Kentin Tanığı Olarak Fotoğraf’ ve ‘Fotoğrafta Kolektif Çalışmalar ve Hikâye Anlatmak’.

‘Çatışma Alanlarında Fotoğraf ve Medyada Kullanımı’ başlığıyla gerçekleşen söyleşide Refik Tekin ve Özgür Paksoy, basin fotoğrafçılarının çatışmalı ortamlarda çalışırken yaşadıkları deneyim, fotoğrafların medyada kullanımı ve dolaşımında hangi etik değerlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini ele aldı. ‘Kentsel Mekânları ve Dönüşümü Fotoğraflamak’ başlığıyla gerçekleşen ikinci söyleşide Aylin Kızıl ve Serpil Polat, kent belleğini oluşturmada belgesel fotoğrafın yeri ve önemi üzerine konuştu. ‘Belgesel Fotoğrafçılık: Sorumluluklar ve Deneyimler’ başlığıyla gerçekleşen söyleşide, Kadri Kurt ve Hüsamettin Bahçe’nin katılımıyla, belgesel fotoğraf ile hikâye anlatımı üzerinde duruldu. Bu çerçevede hikâye anlatıcısının sorumlulukları ve karşılaştığı sorunlar tartışıldı. ‘Kentin Tanığı Olarak Fotoğraf’ söyleşisinde Tamer Pınar, Diyarbakır’ın kültürü, tarihi, gelenek-görenekleri ve doğasıyla ilgili unsurları fotoğrafla belgeleme biçimleri üzerine Diyarbakır merkez, ilçeler ve köyleri kapsayan bir sunum yaptı. ‘Fotoğrafta Kolektif Çalışmalar ve Hikâye Anlatmak’ başlığıyla gerçekleşen söyleşide ise Sabri Özdemir ve Selmet Güler, toplum belleğinde iz bırakma niteliğine sahip bir sanat olarak fotoğrafın toplumsal kesimlerle olan ilişkisini ve görüntü yoluyla hikâye anlatma yöntemlerini ele aldılar.

Görseller

|