DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Çoğaltılmış Yapıtlar - Küratör: Beral Madra

Borusan Sanat Galerisi, 1997'de ve 1998'de sanat ve kültür hizmeti kapsamında çocukları ve gençleri özellikle hedef kitlesi olarak gördüğü için, onları daha erken yaşlarda bir sanat galerisinin işlevlerine ve anlamına alıştırmak, yaşadıkları önemin sanatçılarını yakından tanımalarını, sanat yapıtının yaşam içindeki aydınlatıcı, düşündürücü anlamını kavramalarını sağlamak amacıyla, bir oyuncak ya da bir kitap kadar kolay satın alınabilecek bir sanat yapıtı dizisi oluşturdu.

 

Beral Madra'nın küratörlüğünde Erdağ Aksel, Selda Asal, Yılmaz Aysan, Alpaslan Baloğlu, Hülya Botasun, Handan Börütecene, Tayfun Erdoğmuş, Nilüfer Ergin, İnci Eviner, Bilge Friedlaender, Melih Görgün, Selma Gürbüz, Güven İncirlioğlu, Günseli Kato, Serhat Kiraz, Melike Abasıyanık Kurtiç, Ahmet Öktem, Lerzan Özer, Özlem Tarı 'nın tasarımladıkları ve imzaladıkları yapıtlar çoğaltıldı.

 

Bu sergide bu yapıt dizisi Diyarbakır'lıların beğenisi ve dikkatine sunuluyor.

Çocuklar ve Gençler için Çoğaltılmış Yapıtlar'da sanatçılar tasarımlarını iki ana grupta (Çocuklar (6-11 Yaş) ve Gençler (11-17 Yaş) ve dört alt grupta ( İşlevsel / Oyun / Kitap türünde/ Salt Sanat Olarak) değerlendirmiştir. Çevreler için Çoğaltılmış Yapıtlar'da, çevre bilinci ve çevre kirliliği kentsel ve kırsal, bireysel ve toplumsal, içsel ve dışsal çevrelere ilişkin yorumları içeren yapıtlarla gündeme gelmektedir.

 

 

 

 

Günümüz çocukları ve gençleri yoğun bir tüketim yönlendirmesi ile karşı karşıyadır. Tüketim dünyasının sunduğu seçenekler sonsuzdur; bütün düşlere, isteklere ve alım gücüne yanıt verecek olanaklar vardır. Sanat yapıtı, bu çoklu ortam içinde onlara satın almak istedikleri şeyin anlamı ve değeri üstünde düşünme olanağı verecek önemli bir seçenektir. Bu bağlamda sanat yapıtı hem bir yaratıcının düşüncesinin genç bir beyine zengin açılımlar kazandırması işlevini taşımaktadır, hem de kültürel altyapıların oluşturulması sürecinin temel ögesi olma durumundadır.

 

Çoğaltılmışlar, duvara asılarak, bir tezgah üstünde, vitrin içinde, rafta sergilenecekleri ve saklanacakları varsayımına göre üretilmiştir.

 

Adres :Diyar Galeria İş Merkezi Elazığ Cad. No: 9 Dağkapı/Diyarbakir

 

Tel : (0412) 228 94 00

Ayrıntılı bilgi ve görsel malzeme için: Melike Coşkun (DSM Yöneticisi)

|