DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Atölyesi

 

 

 

 

24-25 Şubat 2007 


Eğitmenl: Nilay Yılmaz
Saat: 11.00-17.00

 

 

ÇOCUK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARI ATÖLYESİ

 

 

“Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru da olmaz”
Çocukların toplumda kendi gerçeklerine eleştirel bir yaklaşımla bakması ve bu gerçekliği dönüştürmeye yardım edebilecek özgürleşme alanlarından biri olarak “nitelikli” kitaplarla buluşması gerekmektedir. Ancak bir pazarlama ve tüketim alanı olarak görülen çocuk edebiyatı asıl işlevinden gün geçtikçe uzaklaşmaktadır. Çocuk yazını alanında hem niteliksiz yayınlarla savaşmak hem de günümüz çocuklarının ilgilerini nelerin çektiğini saptayabilmek için yol gösteren araştırmaların yapılması, dünya edebiyatındaki güzel örneklerin dilimize çevrilmesi, yazarları özendiren yarışmaların açılması, demokratik kitle örgütleriyle işbirliğine gidilerek okullara ulaşılması ve bu alandaki sorunları tüm yönleri ve boyutlarıyla irdeleyebilen “eleştirel” bir bakışın geliştirilmesi gerekmektedir. Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Atölyesi’nde, çocuk kitaplarına hem kuramsal açıdan yaklaşılacak, hem de yapılacak incelemeler ve uygulamalar ışığında “nitelikli” yapıtlara ulaşmanın, seçmenin ve üretmenin yolları tartışılacaktır.

Atölye kapsamı:-

Okuma kültürü kazandırmada çocuk kitaplarının işlevi

- Çocuk ve kitap etkileşimi
- Dönemsel özelliklere göre tercih edilen kitaplar
- Çocuk kitaplarında temel öğeler
- Öykü dinlemenin çocuk gelişimindeki yeri
- Yaratıcı okuma ve yazma etkinlikleri
- Kitap inceleme çalışmaları
- Uygulamalar

Nilay Yılmaz kimdir?

Bilgi Üniversitesi Türk Dili biriminde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 2003 yılından beri Cumhuriyet gazetesi kitap ekinde yer alan “Sihirli Değnek” çocuk sayfasını hazırlıyor, kitap tanıtımları ve eleştirileri yapıyor. Çocuk edebiyatı üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor. 2006’da TRT1’de yayınlanan “Öneriyoruz” adlı ilkgençlik programının danışmanlığını yaptı. Çeşitli yerlerde yaratıcı ve yaşatıcı okuma uygulamaları gerçekleştirdi, velilere ve eğitimcilere bu konuda seminerler verdi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Yaratıcı Okuma Etkinliğinin danışmanlığını ve yaratıcı okuma programının eğitimciliğini sürdürüyor. Yılmaz’ın çocuklar için yazılmış iki kitabı var.

|