DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı!

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı!

 

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı

Magnum Fotoğraf Ajansı’nda yer alan fotoğrafçı Carolyn Drake, 22–30 Ocak 2016 tarihleri arasında Diyarbakır, Mardin ve Urfa’da fotoğraf atölyeleri, portfolyo okuma etkinlikleri ve fotoğraf üzerine söyleşiler gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geldi. Üç şehirden profesyonel ve amatör fotoğrafçılara yönelik düzenlenen etkinlikler bu şehirlerdeki fotoğraf dernekleri ve fotoğraf severlerden büyük ilgi gördü. Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) ve Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ortaklığıyla düzenlenen etkinlikler, Mardin Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ve Şanlıurfa Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliği ile ve Adana ABD Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşti.

Program kapsamındaki atölye ve portfolyo okuma etkinliklerinde katılımcı olmak için üç şehirde faaliyet gösteren fotoğrafçılara ve fotoğraf derneklerine çağrı yapıldı. Başvuru için profesyonel fotoğrafçılardan bitmiş veya devam eden projelerinden bir seçki, amatör fotoğrafçılardan ise çalışmalarını temsil eden bir portfolyo istendi. Atölyeler için Diyarbakır, Mardin ve Urfa şehirleri ağırlıkta olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden 100’e yakın başvuru yapıldı. Bu başvurular fotoğrafçı, yazar ve fotoğraf eğitmeni Özcan Yurdalan tarafından değerlendirildi. Carolyn Drake’in fotografik yaklaşımı ve atölyesinin içeriği dikkate alınarak, belgesel hikâyeler anlatma tekniğine vakıf ve çalışmaya aktif bir şekilde dâhil olabilecek katılımcılardan oluşan atölye grupları belirlendi ve çalışmalar başladı.

Diyarbakır’da Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen iki atölye çalışmasına yaklaşık 20 kişi katıldı. İlk olarak katılımcıların portfolyo değerlendirmesinin yapıldığı atölyede Carolyn Drake, katılımcıları çatışmalı dönemlerin fotoğraf aracılığı ile nasıl yansıtılabileceği üzerine verilen egzersiz için katılımcıların yaptıkları çalışmalar değerlendirildi. Sanatçı ayrıca Türkiye’den ve dünyadan fotoğrafçı örnekleri sundu. 27 Ocak Çarşamba günü Mardin’de ve 29 Ocak Cuma günü Urfa’da gerçekleşen birer günlük portfolyo okuma etkinlikleri için ise her şehirden 13 fotoğrafçı seçildi. Bu atölyelerin yanı sıra, sanatçı her şehirde tüm fotoğraf severlerin katılımına açık olan fotoğraf söyleşileri de gerçekleştirdi. Söyleşilerde “İki Nehir” ve “Yabani Güvercin” isimli çalışmalarının çekim ve kitaplaşma sürecini dinleyicilerle paylaşan Drake, fotoğrafseverlerin sorularını da yanıtladı. Carolyn Drake’le fotoğraf atölyeleri ve söyleşiler her üç şehirde de büyük ilgi gördü.

Carolyn Drake kimdir?

1971’de Amerika’da doğdu. Brown Üniversitesi’nde Medya, Kültür ve Tarih bölümünü bitiren sanatçı burada belgesele ilgi duymaya başladı. New York’ta çeşitli multimedya şirketlerinde çalıştıktan sonra Ohio Üniversitesi ve ICP’de (Uluslararası Fotoğraf Merkezi) fotoğraf ve görsel iletişim eğitimi aldı. Sanatçı 2006’da Photo District News tarafından, gelişmekte olan 30 fotoğrafçı arasına seçildi. Ukrayna ve Orta Asya’da yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Carolyn Drake, World Press Photo ve Lange Taylor ödüllerine layık görüldü. Drake’in çalışmaları aralarında Nature Conservancy, National Geographic, Gourmet, Newsweek, the New York Times, ve GEO’nun da bulunduğu dergilerde yayımlanıyor. Drake’in Yabani Güvercin isimli fotokitap çalışması yakın zamanda Anamorphosis Ödülüne layık görüldü. 

Dökümanlar

Görseller

|