DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Bir Başka Dünya 'Afganistan'

Açılış: 6 Haziran 2003 Saat: 19:00

 

Fotoğrafın gücü; dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın size kendinizi hapsettiğiniz dünyanın dışında ‘başka bir dünya’nın da varlığını gösterir. İFSAK amatör fotoğrafçılardan oluşan bir kurum olarak, hem Afganistan’da çekilen bu fotoğrafları sergileyerek ‘başka bir dünya’nın da varlığını gösteriyor hem de bu zor görevi yapan bütün muhabir ve fotoğrafçılarla gönül birliği yapıyor.

 

Fotoğrafçılar:

Coşkun Aral

Hakan Denker

Bengüç Özerdem

İrfan Sapmaz

Faruk Zabcı

 

 

"Avrupa Avrupa" Karikatür Sergisi - Karikatür Vakfı

"Avrupa Avrupa" Karikatür Sergisi - Karikatür Vakfı

26 Temmuz - 7 Ağustos 2003

 

KARİKATÜR YAPMANIN AVRUPAİ YOLLARI

Karikatürcülüğün resmen başlaması İngiliz Punch (1841-1992) dergisinde John Leech’in (1817-1864) bir çiziminin 1843 sonbaharında yayınlanmasıyla oldu. Bu tarihten sonra, benzer çizimler karikatür olarak adlandırıldı.

 

İlk karikatür olan John Leech’in çizimi, Londra’da Parlemento Binası duvar resimleri için tasarlanan, karton üzerine yapılmış ön taslakların yer aldığı bir serginin gülünç bir tasviriydi. Bu çizimi zenginlerin müsrifliğini alaya almak için yapmıştı.

 

KARİKATÜR NEDİR?

Bir karikatür, basit ve gülünç bir çizim olarak tanımlanabilir. Karikatürlerin bir olayı veya bir eylemi daha açık, kalın sözlerle (altyazı) çizebileceği gibi, sözler olmadan da çizebilirler. Altyazısız karikatürde söze gerek yoktur. Bazı yazısız karikatürler dünyanın heryerinde anlaşılabilir.

 

Yazısız karikatürlere uluslararası bir dil de denebilir. Çizerinin dilini bilmeseniz bile yazısız karikatürleriyle iletişim kurabilirsiniz. Özel durumlarda karikatür kelimeleri, karakterleri ve simgeleri kullanarak özgün bir anlatım dili yaratır. Ünlü karikatürcü Saul Steinberg ve bazı politik karikatür çizerleri sadece karakterleri, kelimeleri ve simgeleri kullanarak pek çok karikatür çizmişlerdir.

 

EĞLENDİRİCİ Mİ, DEĞİL Mİ?

Sadece bir çizim mi? Öyle sanıyorum ki, iyi bir karikatür bundan saha fazlası demektir. Kağıt üzerinde, bir espriden daha öte bir şeydir.

 

BİR KARİKATÜRÜN ANLATIMI

Bir karikatürist için ne demek istediğini açıkça anlatabilmesi çok önemlidir. Karikatüre bakan kişi, mesajı çok kısa bir sürede kavrayabilmelidir. İyi bir karikatürist herşeyi açıkça ortaya koymalı ve bakan ya da okuyan kişi tarafından hemen anlaşılmalıdır.

 

Bir karikatürü beğenme ile onun değeri arasında hiçbir ilişki yoktur. Çünkü bir kimse için gerçeklik perspektifinden bakan ve onu eğlendiren bir şaka, bir başkası için taciz edici, terbiyesizce ya da anlamsız olabilir.

 

BİR ESPRİYİ TARİF ETMEK ZORDUR

Saçmalık, görecelik ve şaşırtıcılık karikatür yapımının belirgin özelliklerinden bazılarıdır. İyi bir karikatüre bakıldığında bir şey oluşmak üzeredir. Karikatürcü sadece bir şeyi ima eder ve ona bakan kişi de bir sonuç çıkar

 

Bir karikatürün açık anlatımı için, bazı kalıplar yanında, nasıl çizildiği, tasarımı, çizgideki çarpıtmaların yöntemi, yoğunluğu yada derecesi, renkleri veya siyah ve beyaz rengi kullanmanın işlevselliği gibi çizimin teknik yönleri de çok önemlidir.

 

KARİKATÜR YAPMANIN KURALLARI

Başarılı veya az çok başarılı bir karikatür yapmak için çizilecek konuya uygulanabilir birçok kural, biçim ve anlatım yolu vardır. Bir karikatürcüyü böyle kurallar ve kalıplar içine sokmak kolay değildir. Karikatürcü kurallara bakmaz. Özgür bir mesleği vardır ve kendi istediği şekilde üretmeyi sever.

 

Peter NIEUWENDIJK

FECO Uluslararası Karikatür Vakfı

Genel Sekreter

 

 

 

 

Fotoğraf Sergisi: DİFÇA - Kasımpaşa Çocuk Yuvası

Fotoğraf Sergisi: DİFÇA - Kasımpaşa Çocuk Yuvası

11 Temmuz - 24 Temmuz 2003

 

Diyarbakır Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi (DİFÇA) ve Kasımpaşa Çocuk Yuvası (İFSAK)'nın katılımıyla oluşan sergide çocukların çektiği fotoğraflar yer alıyor.

 

DİYARBAKIR FOTOĞRAFÇI ÇOCUKLAR ATÖLYESİ (DİFÇA)

Çocuklarla fotoğraf atölyesi yapma fikri; Marmara depreminden sonra İzmit’te bu çalışmayı yürüten arkadaşlardan Özcan Yurdalan’nın önerisi ile gündemimize girdi.Bizim bu doğrultuda Diyarbakır Sanat Merkezi’ne sunduğumuz proje burada da destek buldu.

 

 Bizlere bu çalışma için gereksinim duyduğumuz tüm araç,gereç ve malzemeler temin edildi.Biz sokakta çalışan bir grup çocukla Diyarbakır Sanat Merkezi bünyesinde bir araya gelerek çalışmalara başladık.Öncelikle fotoğraf üzerine sohbetler ettik.Karanlık Oda ve çekim teknikleri üzerine bilgiler verdik.Daha sonra çekmek istedikleri konular üzerine yoğunlaşıp,bu konularda kompozisyon çalışmaları yaptık.Karanlık odaya ilk adım fotogram çalışması ile atıldı.Çocuklar bu fotogram çalışmaları ile neler anlatmak istediklerini,çalışma defterine yazdılar.Bu çalışmalar esnasında eşit ve eğlenerek öğrenmeye yönelik yöntemler uygulayıp karanlık odadaki malzemelerin,aletlerin,makinelerin hepimize ait olduğu vurgusuyla ortak bilinç geliştirmeye çalıştık.

 

Fotoğrafçı Çocuklar:

 Yaklaşık üç aylık zaman zarfında ortaya çıkan tüm aşamalar,sıkıntılar ve gözlemler biz eğitmenler tarafından seyir defterine kaydedilirken,programın uygulanması neticesinde çıkacak sonucu değil,çalışma sürecindeki üretimi ve dayanışmayı önemsedik.Çalışmalar sırasında ve ürünlerin değerlendirilmesinde Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi’nin esaslarına bağlı kaldık.

 

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nden almış olduğumuz davet neticesinde Difça;3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne Dia gösterisi ile katıldı.Kıbrıs’taki bu gösterinin sunumu,atölye katılımcılarından Adem Eskici tarafından yapıldı.Bu dia gösterisi fotoğraf günlerinin en çok beğenilen çalışmalarından biri oldu.DİFÇA’ya bir plaket sunuldu.

 

Diyarbakır’da 14-18 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Çocuk Şenliği’ne davet edilen DİFÇA Sanat Sokağın’da 3 gün süreyle bir sergi açtı. Çocuklar sergi sırasında çalışmalarının başında bulundular. Davet edilen aileler de bu çalışmaları beğeniyle izlediler.Çocukların özgür yaratıcılığının gelişmesi için eşitliğe ve dayanışmaya yönelik yöntemin uygulanması kendilerini ifade etmelerinde etkili oldu.

 

Fotoğrafçı Çocuklar:

 

Berna SÖĞÜT(10)

Cafer KILIÇ(10)

Remzi ÇAVDAR(12)

Hayrullah CENGİZ(12)

Adem ESKİCİ(12)

 

Eğitmenler:

Helin COŞKUN

Nebile OYDAŞ

Merthan ANIK

 

Sosyal Danışman:

 

İrfan POLAT

Sosyal Hizmet Uzmanı

 

KASIMPAŞA ÇOCUK YUVASI SERGİSİ

 

Fotoğrafçı Çocuklar: Hayatı yeni tanıyan çocuklar için fotoğraf çalışmak bambaşka bir deneyim olabilir. İşte bu fikirden hareket eden iki gönüllü; Fehmi İçyer ve Nilhan Coşkun, Kasımpaşa Çocuk Yuvası’nda kalan çocuklara fotoğraf öğrettiler. Ekim 2002’de başlayan proje Mayıs 2003’te tamamlandı. Proje Kapsamında çekim teknikleri ve karanlık oda çalışmaları yapıldı. Ama, aslında çocuklara verdikleri bir hayat deneyimi, daha da önemlisi sevgiydi. Bu çaba ilk meyvesini bir sergi olarak verdi; çocukların çektiği fotoğraflar 7-21 Haziran tarihleri arasında İstanbul İFSAK’ta sergilendi. Şimdi de Diyarbakır Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

 

Melek Ocak

Uğur Çınar

Kadir Ünlü

Meral Şener

Yasemin Tufanoğlu

Ozan Postacı

Neslihan Akar

 

Eğitmenler:

 

Fehmi İçyer

Nilhan Coşkun

 

|