DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Bakış Aralığı Resim Sergisi

 

01 Aralık 2007 – 03 Ocak, 2008

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

BAKIS ARALIĞI

 

Gizemli tarihsel derinligi ve dinamik politik durusuyla Diyarbakir sanatcilar icin de özgün bir yer olma özelligini korumaktadir. Yerel dokularin ve cagdas gelismelerin bu denli icice olmasi, bunun getirdigi gerilimler ve acilimlar bu kentte sanat icin yeni yollar aciyor.. Son yillarda burada güncel sanat alanindaki cikislar bunun kanitidir.Bakis Araligi sergisi DSM nin öncülügüyle, öncelikle tuval resmi kapsaminda yapilan ürünleri ortaya cikarmaya ve tartismaya sunmaya yönelik bir calisma dogrultusunda oldu..Burada ,kentteki ressamlar arasinda yapici bir diyalogun sürmesi ve ortak projeler üretmeleri amaclanmaktadir.Sergide farkli sanatcilar degisik yönelimler icinde olan yapitlar sunmaktadirlar. Cesur soyut egilimler disinda renk agirlikli özgün figüratif resimlerin de öne ciktigini görüyoruz.Bütün bu farkli sanatsal duruslar icinde ortak ve önemli olan cagdas olani yakalama , kisisel bir dil gelistirme istemidir. Bu sergi bu yönde icten bir cabayi bize kanitliyor.Bakis Araligi sergisiyle kentteki ressamlarimizi kucakliyor, bu calismalarin devam edecegini belirtmek istiyoruz.

 

Mahmut Celayir

 

SANATÇILAR

 

Abdo, Aziz Kanat, Bedran Tekin, Nevret Azizoğlu, Nevzat Adıgüzel, Orhan Umut, Rıdvan Kuday, Seçkin Aydın, Ümit Özkanlı

 

BEDRAN TEKİN

 

1975, Diyarbakır doğumlu.

 2000 - Dicle Üniversitesi Ziya GÖKALP Eğitim

Fakültesi Resim Bölümü Prof. Ahmet ATAN Atölyesi'nden mezun oldu.

 2007- Dicle Üniversitesi Ziya GÖKALP Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitimi yapmaktadır. Halen gerek resim gerekse fotoğraf çalışmalarına Diyarbakır’daki atölyesinde devam etmektedir.

 

Kişisel Sergiler

 

1998 – Dicle Üniversitesi Bedesten Sanat Galerisi Resim sergisi - DİYARBAKIR

2004 - Diyarbakır 4.Kültür ve Sanat Festivali Fotoğraf Sergisi - DİYARBAKIR

2006 - İş Bankası Sanat Galerisi - İZMİR

 

Kişisel Yurtdışı Sergileri

 

2007 – İfias Sanat Galerisi Resim ve Fotoğraf Sergisi – BRÜKSEL/BELÇİKA

 

Karma Sergiler

 

1997 – Gazi Üniversitesi sanat galerisi – ANKARA

1998 – Diyarbakır Devlet Güzel Sanatlar Galerisi “24 Kasım öğretmenler günü” Sergisi-

 DİYARBAKIR

1998 – Dicle Üniversitesi Bedesten Sanat Galerisi Sergisi - DİYARBAKIR

1998 - Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 21 Mart Sergisi – DİYARBAKIR

1999 – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi “10 Kasım ATATÜRK anma Sergisi” –

 DİYARBAKIR

1999 - Diyarbakır Devlet Güzel Sanatlar Galerisi “24 Kasım öğretmenler günü” Sergisi-

 DİYARBAKIR

2000 – Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – DİYARBAKIR

2000 – Dedeman Otel Sanat Galerisi Yıl Sonu Sergisi – DİYARBAKIR

2007 - Diyarbakır Sanat Galerisi “Bakış Aralığı” sergisi - DİYARBAKIR

 

Yarışmalı Sergiler

 

2003 – Ritz Carlton Otel Sergi Salonu Kodak Türkiye fotoğraf yarışması (Mansiyon) -

 İSTANBUL

2003 – Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması Fotoğraf Evi Sanat Galerisi (Mansiyon)–

 İSTANBUL

2004 – Diyarbakır Sanat Merkezi Kodak Türkiye fotoğraf yarışması Sergisi –

DİYARBAKIR

2006 – 12. Devlet Fotoğraf Yarışması - (Sergileme)– ANKARA

2006 - 6. Şefik Bursalı Resim Yarışması – (Sergileme) – ANKARA

2006 – 67. Devlet Resim Heykel Yarışması – (Sergileme) - ANKARA

 

ÖDÜLÜ

 

2003 – Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması “Dijital kategori” Mansiyon ödüllü

 

 

 

 

 

RIDVAN KUDAY

 

1975 Diyarbakır doğumlu. 1999 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Halen Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak çalışmaktadır.

 

Resimlerinde, toplumsal değerlerin çörüyüp yok olmalarını, dökülmelerini ve parçalanmalarını yansıtıyor. Kültürel yozlaşmanın oldukça hızlı olduğu günümüzde ''nesnel'' olarak düşünüp, tual üzerine duvarlardan kompozisyonlar oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 NEVRET AZİZOĞULLARI

 

1976 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. Profesyonel anlamda resim yapmaya üniversite yıllarında figüratif resim yaparak başladı. Üniversite sonrasında bu çalışmaları devam etti. Resimlerinde kullandığı figürlerin duruş, hareket ve psikolojik durumların kendisini ifade ettiğini belirten sanatçı, çalışmalarının tuval üzerinde belli bir doyuma ulaşana kadar şekillendiğini ifade etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜMİT ÖZKANLI

 

1975 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1995 yılında Dicle Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü'nü kazandı, 1999'da lisans eğitimini tamamlayıp mezun oldu. Aynı yıl içerisinde Adana’ya resim öğretmeni olarak atandı. 2002'de Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra Diyarbakır’a geldi ve öğretmenlik görevine burada devam etti. 2007 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü Doktora programını kazandı ve bu eğitimini halen sürdürmektedir.

 

Çalışmaları hakkında

 

Resimler, beden içinde hapsolmuş baskın duyguların ve düşüncelerin portrelerde dışarı fırlayışı ve kurtuluşuyla izleyiciye yansıtılmasını, bu duygu ve düşüncelerin izleyici üzerinde aynı derecede etkili bir şekilde hissedilmesini sağlar. Resimlerde bireyin toplum içerisindeki iletişimi ve etkileşimi sonucunda yaşadığı bireysel ve toplumsal olayların insan psikolojisi üzerinde yoğun etkilerinin ruhsal boyutta olmasının yanı sıra fiziksel boyutta da dışavurumu gözlenmektedir. İnsanoğlu yaşadığı psişik durumları aynı zamanda sözlerle anlatamadığı düşüncelerini yüzleri üzerindeki bir takım geçici fizyolojik değişimlerle ifade eder. Resimlerde yüzün böyle bir durumda ifadenin özgürce yansıtılmasında bir araç olmasının yanı sıra resimsel araçlar olan çizgiler, renkler ve lekelerin bu değişimleri dinamik etkileriyle, armonileriyle coşkun görsel bir dille yansıtılışı görülmektedir.

 

 

SEÇKİN AYDIN

 

1980 yılında Diyarbakır’da doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi’nde yüksek lisansını tamamladı. 2001-2005 yılları arasında Eğil Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda resim öğretmeni olarak görev yaptı. 2005-2006 yılları arasında Mehmet İçkale İlköğretim Okulu’nda görev yaptı. 2006 yılından beri Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. GÖRSED’de (Görsel Sanatlar Topluluğu) danışman olarak görev yapmaktadır.

 

Katıldığı Sergiler

 

16–25 Eylül 2006 : “Kervansaray Buluşması”. 2. Uluslararası Katılımlı Melita’dan Battalgazi’ ye Tarih-Arkeoloji-Sanat günleri. Malatya (Türkiye)

 

16–17 Kasım 2006: “1. Diyarbakır Geleneksel El Sanatları Sempozyumu”

 

13–23 Mart 2007: “Here As The Center Of The World” Beyrut(Lübnan),Taipei(Taywan), Damascus(Suriye), Kharthoum(Sudan), Enschede( Hollanda) Diyarbakır , DSM(Türkiye)

 

Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği’nin Marmara Üniversitesi Sergisi. İstanbul (Türkiye)

 

31 Mayıs – 1 Haziran 2007: “2. Diyarbakır Geleneksel El Sanatları Sempozyumu”

 

18–28 Haziran 2007: “Here As The Center Of The World” Beyrut(Lübnan), Taipei(Taywan), Damascus(Suriye), Diyarbakır (Türkiye), Kharthoum(Sudan) Enschede (Hollanda)

 

10-15 Eylül 2007: 38. ICANAS “International Congress of Asian and North African Studies”. Ankara (Turkey)

 

25-26-27 Ekim 2007: 1 st International Symposium of Artuqy. Mardin (Türkiye)

 

01 Aralık 2007 – 03 Ocak 2008: “Bakış Aralığı” Resim Sergisi. Diyarbakır, DSM (Türkiye)

 

NEVZAT ADIGÜZEL

 

1969 Diyarbakır Kulp doğumlu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü mezunu. Ziya Gökalp Lisesi’nde resim öğretmeni olarak çalışıyor.

 

Çalışmaları Hakkında

 

Figür merkezli çalışmalar üzerinde geliştirdiği tikel plastik dili görsel sunum imgeler aracığıyla; renk ,doku,ışık,espas gibi Rönesans'tan postmodern zamanlara değişmeksizin uygulana gelen klasik örgüsünü başlangıç noktası olarak belirleyip, izleyiciyi görsel düşünme yolunda zorladığını ifade eden sanatçı; boya, resimlerin tümüne hakim olan renkçi tavır, renkleri dolaysız-hiçbir imge, kavram, yaşantı, urum, içerik veyahut ruh haliyle iliklendirmeden rengi renk, figürü de figür olarak yalpalamadan ayakta durabildiği -yaptığı yolculuğun plastik iz düşümüne gönderdiğini belirtmektedir.

 

AZİZ KANAT

 

1971’de Diyarbakır’ da doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. 2007 yılından beri Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmakta ve atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir

 

 

 

Çalışmaları Hakkında

 

Önceleri figür - mekan ve nesnenin yüzey üzerinde özgün zıtlıklar oluşturduğu kompozisyonlar kurgulayan sanatçı; doğada güzellik kavramının nesnelerin formlarıyla ilintili olduğunu gerçek güzelliğin formlarının ise kesintisiz olduğunu dile getirmektedir. Doğada güzeldeki kesintililiğin mutlak güzelde olmadığını ve güzelin özünün sonsuza ait olduğunu belirterek bunun için soyut bir dil gerektiğini ifade etmektedir. Bu doğrultudan yola çıkarak sanatçı; son bir yıldır, tuval yüzeyinin bir eleman olduğu yönünde espasın olmadığı renklerin yüzeyde ve çizgilerin sağladığı ritim hakimiyetli kompozisyonlardan oluşan soyut anlayışa sahip resimler yapmaktadır.

|