DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

BAK Projesi Çanakkale ve İzmir Buluşması

BAK Projesi Çanakkale ve İzmir Buluşması

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ortak projesi BAK’ın ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşti. 

Atölye Çalışmaları

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de yaşayan, video ve fotoğrafla ilgilenen 18-26 yaşları arasındaki 24 genç, Nisan 2013’te Diyarbakır’daki atölye çalışmasında çalışma gruplarını oluşturmuş, proje konularını belirlemişlerdi. Çanakkale ve İzmir’deki bu buluşmada ise katılımcılar, araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, şehir ve hafızaya odaklanan fotoğraf ve video projelerini geliştirdiler, Çanakkale ve İzmir’i tanıdılar ve BAK kapsamında gerçekleştirilen açık etkinliklere katıldılar. Programda, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul–Belgesel Araştırmaları Merkezi ile işbirliği içinde düzenlenen atölyelerin yanı sıra, NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel’in belgesel fotoğrafçılık ve şehri fotoğraflamak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğretim üyeleri Andreas Treske ve Serkan Şavk’ın İzmir’deki yaratıcı belgesel çalışmaları üzerine verdikleri atölyeler de yer aldı. Farklı örneklerle karşılaşmanın yanı sıra, belgesel fotoğraf ve video konusunda proje geliştirmenin adımlarını öğrenen gençler, önümüzdeki aylarda gerçekleştirecekleri fotoğraf ve video çekim planlarını hazırladılar. 

Etkinlikler

BAK atölye programına paralel olarak gerçekleştirilen açık etkinlikler kapsamında NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel, “Son Dönem Çalışmalarıyla NarPhotos” başlıklı bir sunum ve söyleşi gerçekleştirdi. Çanakkale Yalı Hanı’nda gerçekleşen etkinlikte, toplumsal alanı belgesel fotoğraf dilini kullanarak anlamaya çalışan NarPhotos kendi çalışmalarından örnekler verdi. İzmir’de Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen açık etkinliklerden ilkinde Osman Köker “Dört Şehrin Hikâyesi: 19. Yüzyıldan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Programın son açık etkinliğinde Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun filmlerinden Kaybolmayın Çocuklar ve Kundurlarımı İstanbul’da Bıraktım, yönetmenleri Gülengül Altıntaş ve Nigol Bezjian’ın katılımıyla gösterildi ve ardından iki ülkede ortak film yapmak konulu bir söyleşi yapıldı. 

BAK projesinin Çanakkale ve İzmir buluşmasını takiben, 2013 yaz aylarında gruplar çekimlerini tamamlayacak. Sonbaharda gerçekleşecek yapım sonrası atölyenin ardından, 2013 sonunda Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul’da proje sonucunda ortaya çıkacak fotoğraf ve video çalışmaları sergilenecek. 


Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu, A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu ve Nikon tarafından destekleniyor. 

Detaylı bilgi ve sorularınız için bak@anadolukultur.org 
https://www.facebook.com/pages/BAK/464628906935119

|