DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Babam ve Ben

10 - 26 Haziran 2007

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Babamın Viyana'daki Güzel Dünyası

 

Bu fotoğraf sergisi birinci kuşağın yaşam hayali ile 2. kuşağın çatışmasını göstermeyi hedeflemiştir. Benim babam Hıdır Emir müracaat üzerine Türkiye'den Avusturya'ya giden ilk işçilerden. Başlarda o da diğerleri gibi birkaç sene çalışıp memleketine geri dönmeyi düşünmüştü ancak öyle olmadı. Südbahnhof’a varır varmaz kendisini bir inşaat firmasından almaya geldiler ve hemen çalışmaya başladı. Bizi ziyaret etmek için Türkiye'ye ancak kışları iki aylığına ve iki yılda bir gelebiliyordu. Hiçbir zaman bize işinden veya kaldığı evden bahsetmezdi, sadece kolay bir işi olduğunu söylerdi. Babam köyde okul olmadığı için okuma yazmayı askere gidince öğrenmiş, fotoğraf çekmeyi de. Arada bir bize kendisinin Avusturya'dan güney tren garı yakınlarındaki Gül Bahçesi içinde, Belvedere'de bir heykelin arkasında veya son model bir arabanın önünde çekilmiş fotoğraflarını gönderiyordu. Birçok göçmen tarafından fotoğrafçı Hıdır olarak tanınan babam hafta sonlarını fotoğraf çekerek geçirmiş. Roman, Türk ve o zamanki Yugoslav düğünlerini fotoğraflamak üzere davet edilmiş ve evlerde, parklarda birçok kareler çekmişti. Bir hafta fotoğraf çeker, diğer hafta ise parasını aldıktan sonra fotoğrafları sahiplerine teslim edermiş. O kadar çok fotoğraf çekmiş ki çoğunun negatifleri elinde kalmasına rağmen bunları saklayacak yer olmadığı ve kaldığı barakanın müsait olmaması sebebiyle koruyup, arşivleyememiş. Bundan dolayı 30 senelik fotoğrafçılıktan kalanlar bir tomardan ibaret. Bunlar da müşterileri tarafından alınmayan fotoğraflar.

 

Babam beni Avusturya'ya getirdikten sonra onun yaşam şeklini yakından izleme şansı buldum ve fotoğraf çekmeyi de ondan öğrendim. 10 metrekarelik, durumu çok kötü olan bir dairede oturduk. Bu daracık odaya sadece 3 yatak, 3 tabure, 3 küçük dolap, ortasına da bir masa ve kapının arkasında bulduğumuz bir ayna sığıyordu.

 

Sergi şekli

 

Babamın fotoğrafları renkli, benim çektiklerimin tümü ise siyah beyaz. Babam Türkiye'de sayılan biri olduğundan fotoğraflarında çok ağır bir işte ve kötü şartlarda yaşadığını göstermek istememişti.

 

Mehmet Emir

 

 

 

Mehmet Emir kimdir?

 

1991’de Avusturya vatandaşı olan Mehmet Emir, 1964’te Tunceli’de doğdu ve 1981 yılında babası vasıtasıyla Avusturya’ya gitti. 1993 yılından beri Viyana Gençlik Merkezleri Dernekleri’nde görev yapmakta ve Azınlık İnisiyatifi’nin Azınlıklar Sesi Dergisi’nin fotoğraf editörlüğünü yürütmektedir.

 

1997 yılından beri ‘‘ Evime Yolculuk ’’ adında bir multimedya şovu yapmaktadır. 2003 yılında VHS 3’te ‘‘ 1001 Gurbetçi İşçi ’’ sergisi Viyana İşçi Kurumun’da, ‘‘Babamın Viyana’daki Güzel Dünyası ’’ Karl Weigl Bildungs Haus’da, ‘ Babam ve Ben ’ Şehir Kütüphanesi’nde 40 senelik gurbetçi işçi etkinliği çerçevesinde ve 2005 yılı Nisan ayında John Berger Retrospektifi çerçevesinde, ‘’ Babamın güzel dünyası ‘’ Londra Avusturya Kültür Enstitüsü’nde sergilendi.

|