DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

 

7 - 19 Ocak 2005

 

 

Temp: Deconstruction-Reconstruction

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

Sanatçı:  Volkan Demir

 

 Sanatlar arası hiyerarşinin gümbürtüyle ortadan kalktığı o ceberut yıllara tanıklık etmiş bir çağın kültür işçisi Volkan Demir. Farklı dillerin, aralarında herhangi bir itiş kakışa mahal vermeden klasik ve totaliter sergi pratiklerinin dışında bir araya geldiğini, bu yeni görsel şekillenmede kültürün de, olağan şüpheliler arasına katıldığını, teknik dilin, şiiri ve diğer anlam üretim mekanizmalarını bir hayli zorladığını pek yakın mesafeden izlemiş genç bir sanatçı.

 

 Karikatürle başlayıp, heykele kanal açan, sürekli bir keşif ve hummalı üretim atmosferinde, hem çizgiyi, hem de yoğrulabilen cümle maddeyi bilgisayarın hayattan çok daha karmaşık dehlizlerine sürükleyerek, o dehlizlerde gerçeğin ne olduğunu, insan yaşamının nasıl olup da sanal bir tekerrüre dönüştüğünü, geleceğinin nasıl olup da kusursuz bir kölelik biçiminde sil baştan organize edildiğini sessiz sedasız anlatmaya girişen bir gözlemci aynı zamanda.

 

Sayıların, parametrelerin, dijital belleklerin diliyle konuşarak, gerçekten daha cazip bir gerçek yaratılabilir mi? Bu gerçek için sadakat yemini edilebilir mi? Bu gerçek, sevilebilir mi? Gerçek nedir? Klavyenin tuşlarında gezinen parmak uçları, farenin ritmik tıkırtıları, karşıdaki ışıklı panoda gerçekleşen her eylem, bana bu muazzam tutsaklığın sınırsız özgürlüğünü vermiyor mu? O halde özgürlük nedir?

 

Volkan Demir, “gerçek”, “tutsaklık” ve “özgürlük” sarmalında; sayısız ön çalışma, taslak, veri, ilinek, bilgi parçacığı ve çizimler, çizimler, çizimler, biblolar, duvar resimleri, grafik tasarımlar, dokular, kolajlar, tiplemeler, hafif bir rüzgârda salınan perdeler veyahut dalgalı bir su yüzeyini yanlardan sıkıştıran sesleri buluşturuyor. Açıkçası dökümanter bir pratik ve dökümanter bir sergi.

 

Sanatçıyı, Diyarbakır Sanat Merkezi öncülüğünde gerçekleşen, küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı Dilin Gücü [5-21 Aralık 2003, Keçiburcu] sergisindeki “Endemic” ve yine küratörlüğünü Ali Akay’ın, asistan-küratörlüğünü ise Şener Özmen’in üstlendiği Dilin Gücü-II: Minör-Oluş’taki sergisindeki [8-20 Mart 2004, Keçiburcu] “Irreplaceable” adlı animasyon filmlerinden anımsayacağız.

 

Yazan: Şener Özmen

 

Sanatçılar

VOLKAN DEMIR

|