DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturan film gösterimleri Diyarbakır N-City Avşar Sinema'da yapıldı.

Programın açılışı, 26 Kasım 2015 Perşembe günü 18:00’de, Christian Petzold imzalı "Yüzündeki Sır" (Phoenix) ile gerçekleşti. Goethe-Institut İstanbul’dan konukların da hazır bulunduğu açılış gecesine sinemaseverler yoğun katılım gösterdiler. Pek çok uluslararası festivalde gösterilen ve ödüller kazanan film, II. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Berlin'de geçiyor. Şarkıcı Nelly (Nina Hoss) toplama kampından kurtulanlar arasındadır ama yüzü ağır şekilde deforme olmuştur. Geçirdiği estetik ameliyat sonrasında yeni bir yüze ve yeni bir başlangıç yapma şansına kavuşur ama Nelly'nin esas dileği kocası Johnny (Ronald Zehrfeld) ile tekrar buluşmaktır. Christian Petzold "Yüzündeki Sır"da, bol ödüllü filmi "Barbara"nın başrol oyuncuları Nina Hoss ve Ronald Zehrfeld'i tekrar bir araya getiriyor.

Kino 2015'in programındaki bir diğer bol ödüllü Alman filmiyse "Victoria" filmiydi. Sebastian Schipper'in yönettiği filmin ilk gösterimi Şubat ayında Berlin Film Festivali'nde gerçekleşmişti. Kesintisiz tek bir kamera hareketinden oluşan "Victoria" bu özelliğiyle Berlinale'de büyük beğeni toplamış ve 3 ödül kazanmıştı. Bu son derece dinamik film, Berlin'de bir gece kulübünde başlıyor. İspanyol Victoria, kulüpten çıkarken dört erkekle tanışıyor. Berlin'e yeni yeni alışmakta olan genç kadın, bu dört erkekten birisiyle yakın iletişim kurmasının da etkisiyle, onların peşine takılıyor. Eğlenceli bir sohbet ve birkaç şişe içkiyle başlayan bu arkadaşlık, hızla tehlikeli bir maceraya dönüşüyor. Sebastian Schipper yeni filminde, karakterlerin yaşadığı heyecana seyirciyi dakikası dakikasına ortak ediyor. En İyi Film dâhil 6 dalda Alman Film Ödülü kazanmış olan "Victoria", Aralık'ta sahiplerini bulacak Avrupa Film Ödülleri'ne de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında aday gösterildi.

İlk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali'nde gerçekleşen bir diğer Kino 2015 filmiyse, Oliver Hirschbiegel imzalı "Hitler'e Suikast" (Elser: Er hätte die Welt verändert) oldu. Kendi halinde sıradan bir vatandaş olan Georg Elser, çoğu kişiden önce Hitler'in insanlık tarihi için nasıl geri dönülmez yaralara yol açabileceğini, Almanya'yı hatta tüm dünyayı bekleyen tehlikeyi sezmişti. Bu nedenle bizzat bir bomba hazırlayıp, 8 Kasım 1939'da Hitler'e suikast düzenledi. Eğer Hitler olay mekânını 13 dakika erken terk etmese, Elser dünya tarihinin akışını değiştirebilecekti belki de... Bu yıl 7 dalda Alman Film Ödülü'ne aday gösterilen Hitler'e Suikast bu gerçek olayı konu alıyor. Filmde Georg Elser'i canlandıran Christian Friedel En İyi Erkek Oyuncu dalında Avrupa Film Ödülü'ne de aday gösterildi.

Kino 2015 programındaki dördüncü uzun metraj film olan "Ben Kimim?" (Who Am I - Kein System ist sicher) ise nefes nefese izlenen bir aksiyon/gerilim filmiydi. Baran bo Odar'ın yönettiği film, girdiği hiçbir ortamda dikkat çekmeyen ama çocukluğundan beri hep bir süper kahraman olmak isteyen Benjamin'in öyküsünü anlatıyor. Bu içine kapanık genç adam bir hacker grubuna katıldığında önünde yeni kapılar açılıyor. Ancak bilgisayar korsanı kahramanlarımız boylarından büyük bir siber casusluk entrikasına bulaşınca işler karışıyor. Filmin başrolünde "Oh Boy"dan tanıdığımız Tom Schilling'in var.

Kino 2015 bu dört uzun metrajlı film dışında, Alman animasyon sinemasından yakın tarihli örnekleri ücretsiz bir gösterimde Diyarbakırlı çocuk ve yetişkin sinemaseverlerle buluşturdu. DOK Leipzig Festivali'nin Canlandırma Filmler bölümünün programcısı Annegret Richter'in hazırladığı bu 9 filmlik seçkinin ana hedef kitlesi 3-9 yaş arası çocuklar olmasına karşın canlandırma sinemasının yaratıcı imkânlarını sonuna kadar kullanan bu kısa filmleri yetişkinler de keyifle izlediler.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Diyarbakır’a uğrayan program boyunca filmleri yaklaşık 400 kişi izledi. Ek seans koyulan Alman Canlandırma Sineması gösterimlerine yaklaşık 170 çocuk izleyici katıldı. Kentin önemli sivil toplum kurumlarından Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı’nın çocuk grupları da gösterime katılanlar arasındaydı.

Programla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki web adreslerinden edinilebilir:

kino2015.org

facebook.com/kino2015tr

goethe.de/istanbul

german-films.de

Görseller

  • Program

    Program

  • Filmler

    Filmler

|