DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Adalet Tüketimi

1-22 Mayıs 2005

Küratör: Beral Madra

Sergi Mekanları:

DSM, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi

 

Sanatçılar: Ali Aksakal, Andrej Derkovic, Behrang Samadzadegan, Evrensel Belgin, Heba Farid, Iliko Zautashvilli, Lamia Joreige, Oliver Musovik, Bassam Al Khouri , Panayiotis Michael, Ruben Arevshatyan, Zehra Sonya, Maha Abu Ayyash

 

 “Adalet Tüketimi” sergisi, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde bir yıldır gerçekleştirilen “adalet” konferanslarına eklemlenen bir etkinliktir.

 

Sergi, Balkanlar, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’den sanatçıları ve onların güncel kültürlerini ve ürünlerini Diyarbakır’da, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde ve Diyarbakır Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilenmek üzere biraraya getirecektir.

 

 Ayrıca, 27 ve 28 Nisan’da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ferda Keskin’in yönetiminde konuk sanatçılar ve Diyarbakır’lı sanatçılarla çalıştaylar da gerçekleştirilecektir.

 

Bu sergi, ortak tarihsel geçmişi, güncel siyasal, ekonomik çıkarları ve öznel toplumsal kültürel alış-verişi olan komşular arasındaki temel iletişim ağını geliştirme girişimidir. Bir iletişim ağı gereksinimi vardır ve sanatçıları bir araya getiren sergiler bu iletişim ağının kurulmasında önemli bir işlev taşımaktadır.

 

Söz konusu kentlerde yaşayan ve çalışan sanatçılar, yapıtları ve diğer çalışmalarıyla bölgenin içinde bulunduğu değişim sürecini ve krizleri değerlendirmektedir; herşeyden önce düş ve gerçeği eşitlemek, korkunç değişimlerin ve darbelerin üstesinden gelmek, çokuluslu şirket ideolojisinin mekanizmasını sindirmek ve günlük yaşama yaratıcılık ve uyanıklıkla egemen olmak istemektedirler.

 

 Bu sergi, demokratikleşme süreci içindeki Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlar’da adaletin ve adaletsizliğin çeşitli biçimleri üstüne sözsel ve görsel bir diyalog açmayı ve bölgemizdeki sanatçılar ve aydınlar arasında yeni bir iletişim platformu başlatmayı amaçlıyor.

 

Resim, fotograf, video ve yerleştirmelerden oluşan işler Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde sergilenecektir.

 

 

 

 

 

Bu sergi Prince Claus Foundation desteği ile gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sanatçılar

ALI AKSAKAL

ANDREJ ĐERKOVIC

EVRENSEL BELGIN

HEBA FARID

ILIKO ZAUTASHVILI

LAMIA OREIGE

OLIVER MUSOVIK

ORKHAN HUSEYNOV

PANAYIOTIS MICHAEL

RUBEN AREVSHATYAN

ZEHRA SONYA

BEHRANG SAMADZADEGAN

SAADA (MAHA ABU AYYASH)

BERAL MADRA

|