DUYURULAR

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

3. Diyarbakır Fotoğraf Günleri Sona Erdi

Diyarbakır’da  kültür sanat  hareketliliğine katkı sağlamak ve kenti  fotoğrafla  buluşturmak amacıyla, ilki 2013 yılında düzenlenen Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin üçüncüsü, bu yıl 16 – 18 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşti. Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği DİFAK’ın öncülüğünde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve desteğiyle ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığı ile gerçekleşen fotoğraf günlerinin bu yılki teması “Sınır”dı. Türkiye’den, bölgeden ve dünyadan önemli fotoğraf sanatçılarının katıldığı programda sergi, gösteri, atölye, panel ve söyleşiler yer aldı. Fotoğraf günleri bünyesindeki sergiler, 10 Kasım 2015 tarihine kadar Sümerpark Amed Sanat Galerisi ve Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda gezilebildi.

3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri bu yıl, Nar Photos’dan Özcan Yurdalan’ın eşliğinde “Uygulamalı Belgesel Fotoğraf ve Foto-röportaj Semineri” ile başladı. Ardından, çatışma bölgelerinde yaptığı çalışmalar ile uluslararası alanda tanınan fotoğrafçı Stanley Greene, Diyarbakırlı fotoğrafçılar ile 15 Ekim Perşembe günü, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde bir portfolyo okuma etkinliği gerçekleştirdi. Ardından 16 Ekim 2015 Cuma günü saat 18.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonunda, São Paulo doğumlu fotoğraf sanatçısı Norair Chahinian’ın “Boşluğun Gücü” isimli sergisi açıldı. Anadolu’dan göç ettirilmiş Ermeni bir ailenin dördüncü kuşak torunu olarak, Brezilya’dan Anadolu’ya geri dönen ve aile tarihinin izini sürerek başta ailesinin memleketi olan Maraş ve Urfa olmak üzere Anadolu’da Ermenilerin yaşadığı pek çok yere uzanan yolculuğu aktaran Chahinian’ın hikâyesi büyük ilgi uyandırdı. Daha sonra 17 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’da DİFAK’ın yanı sıra Diyarbakır’dan We Photos, Türkiye’den Sabiha Gökçe, Yusuf Aslan ve İsmail Gökçe, Ermeni sanatçılar Anush Babajanian ve Berge Arabian, Kürdistan bölgesinden Ali Arkady, Bnar Sardar ve Aram Karim’in çalışmalarının yer aldığı sergi açıldı. Yoğun bir izleyici topluluğunun katıldığıaçılışın hemen ardından, Türkiye’den Ali Saltan ve Sinan Kılıç, sunum söyleşileri ile Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle birlikte oldular.

Program kapsamında 18 Ekim Pazar günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Bnar Sardar, Aram Karim, Savaş Boyraz, Anush Babajanian ve Stanley Greene’in gösteri ve söyleşileri yer aldı. İlk olarak Güney Kürdistan’dan gelen sanatçı Bnar Sardar, kameraman ve fotoğrafçı Refik Tekin’in çevirisiyle yaptığı sunumda sergide yer alan fotoğraflarının öyküsünü anlattı. Sardar, “Aynı Çatı Altında İki İnanç” konulu fotoğraf çalışmasında Kerkük’ten gelen Hristiyan bir aile ile Felluce’deki Sünni bir ailenin ortak kullandıkları yaşam alanını nasıl belgelediğini aktardı. Ardından, program, Savaş Boyraz’ın Roboski’de kaçağa gidenlerin öyküsünü anlatan “Yüz Yüze” adlı kısa videonun gösterimi ile devam etti. Günün ikinci yarısında sokakta yaşayan farklı kadınların yaşam tarzlarını fotoğraflayan Ermeni Sanatçı Anush Babajanian “İçeride” adlı çalışmasında yer alan kadınların hikâyelerini aktardı. “Nasıl mutlu oluyorlarsa öyle yaşamayı kendilerine hak gören kadınları” fotoğraflayan Babajanian, proje sırasında ve sonrasında kadınların kendilerini ifade biçimlerinden çok etkilendiğini belirterek, “Çalışmayı yaparken etrafımdaki diğer kadınları ve ilişkileri sorgulayınca üzerlerindeki yoğun baskı ve kalın duvarları daha iyi görmeye başladım” dedi. Babajanian, kendisinin de içinde yer aldığı dört kadın fotoğrafçının, fotoğraf aracılığıyla kadınları güçlendirmek amacıyla kurdukları, 4Plus fotoğraf kolektifinden ve çalışmalarından da bahsetti.

3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri son olarak, yıllardır dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan çatışma, vahşet ve insani felaketleri araştıran ve belgeleyen Amerikalı fotoğrafçı Stanley Greene’in sunumuna ev sahipliği yaptı. Greene yaptığı sunumda dinleyicileri hayatından ve yaşadıklarından kesitlerle etkileyici bir yolculuğa çıkardı. Çalışmaları pek çok ödüle layık görülen ve fotoğrafları dünyanın en karanlık çatışmalarına ışık tutan sanatçı, Çeçenistan, Ruanda, Halep, Bosna Hersek, Rusya, Ukrayna ve yukarı Karabağ’da birçok savaş bölgesinde yaptığı uzun süreli çalışmalarını, fotoğraflarla anlattı. Diyarbakır’da Suriçi’ni dolaşıp fotoğraflama imkânı da bulan Greene, “Yıllarca gördüğüm kurşunlanmış yerler yetmezmiş gibi bugün burada da bunu gördüm. Eğer hükümetler bir ülkede gerçek silahlar ile vatandaşlarını ve ibadethanelerini vurmaya başlamışsa orada büyük bir sorun var demektir” diye konuştu. Bugüne dek yaptığı çalışmaların yanı sıra fotoğraf ajansı ve çalışma prensiplerinden de bahseden Greene, meslek ilkeleri konusunda da önemli örnekler verdi. Fotoğraf günleri programı, söyleşilerin ardından konukların ve organizasyon ekibinin katıldığı bir değerlendirme forumu ile sona erdi.

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği DİFAK tarafından düzenlenen 3.Diyarbakır Fotoğraf Günleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen sergi ve söyleşiler, Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığı ve Nar Photos, Anadolu Kültür, ve Calouste Gulbenkian Vakfı işbirliğiyle gerçekleşti.

Görseller

|