DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

3. Diyarbakır Fotoğraf Günleri Sona Erdi

Diyarbakır’da  kültür sanat  hareketliliğine katkı sağlamak ve kenti  fotoğrafla  buluşturmak amacıyla, ilki 2013 yılında düzenlenen Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin üçüncüsü, bu yıl 16 – 18 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşti. Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği DİFAK’ın öncülüğünde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve desteğiyle ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığı ile gerçekleşen fotoğraf günlerinin bu yılki teması “Sınır”dı. Türkiye’den, bölgeden ve dünyadan önemli fotoğraf sanatçılarının katıldığı programda sergi, gösteri, atölye, panel ve söyleşiler yer aldı. Fotoğraf günleri bünyesindeki sergiler, 10 Kasım 2015 tarihine kadar Sümerpark Amed Sanat Galerisi ve Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda gezilebildi.

3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri bu yıl, Nar Photos’dan Özcan Yurdalan’ın eşliğinde “Uygulamalı Belgesel Fotoğraf ve Foto-röportaj Semineri” ile başladı. Ardından, çatışma bölgelerinde yaptığı çalışmalar ile uluslararası alanda tanınan fotoğrafçı Stanley Greene, Diyarbakırlı fotoğrafçılar ile 15 Ekim Perşembe günü, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde bir portfolyo okuma etkinliği gerçekleştirdi. Ardından 16 Ekim 2015 Cuma günü saat 18.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonunda, São Paulo doğumlu fotoğraf sanatçısı Norair Chahinian’ın “Boşluğun Gücü” isimli sergisi açıldı. Anadolu’dan göç ettirilmiş Ermeni bir ailenin dördüncü kuşak torunu olarak, Brezilya’dan Anadolu’ya geri dönen ve aile tarihinin izini sürerek başta ailesinin memleketi olan Maraş ve Urfa olmak üzere Anadolu’da Ermenilerin yaşadığı pek çok yere uzanan yolculuğu aktaran Chahinian’ın hikâyesi büyük ilgi uyandırdı. Daha sonra 17 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’da DİFAK’ın yanı sıra Diyarbakır’dan We Photos, Türkiye’den Sabiha Gökçe, Yusuf Aslan ve İsmail Gökçe, Ermeni sanatçılar Anush Babajanian ve Berge Arabian, Kürdistan bölgesinden Ali Arkady, Bnar Sardar ve Aram Karim’in çalışmalarının yer aldığı sergi açıldı. Yoğun bir izleyici topluluğunun katıldığıaçılışın hemen ardından, Türkiye’den Ali Saltan ve Sinan Kılıç, sunum söyleşileri ile Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle birlikte oldular.

Program kapsamında 18 Ekim Pazar günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Bnar Sardar, Aram Karim, Savaş Boyraz, Anush Babajanian ve Stanley Greene’in gösteri ve söyleşileri yer aldı. İlk olarak Güney Kürdistan’dan gelen sanatçı Bnar Sardar, kameraman ve fotoğrafçı Refik Tekin’in çevirisiyle yaptığı sunumda sergide yer alan fotoğraflarının öyküsünü anlattı. Sardar, “Aynı Çatı Altında İki İnanç” konulu fotoğraf çalışmasında Kerkük’ten gelen Hristiyan bir aile ile Felluce’deki Sünni bir ailenin ortak kullandıkları yaşam alanını nasıl belgelediğini aktardı. Ardından, program, Savaş Boyraz’ın Roboski’de kaçağa gidenlerin öyküsünü anlatan “Yüz Yüze” adlı kısa videonun gösterimi ile devam etti. Günün ikinci yarısında sokakta yaşayan farklı kadınların yaşam tarzlarını fotoğraflayan Ermeni Sanatçı Anush Babajanian “İçeride” adlı çalışmasında yer alan kadınların hikâyelerini aktardı. “Nasıl mutlu oluyorlarsa öyle yaşamayı kendilerine hak gören kadınları” fotoğraflayan Babajanian, proje sırasında ve sonrasında kadınların kendilerini ifade biçimlerinden çok etkilendiğini belirterek, “Çalışmayı yaparken etrafımdaki diğer kadınları ve ilişkileri sorgulayınca üzerlerindeki yoğun baskı ve kalın duvarları daha iyi görmeye başladım” dedi. Babajanian, kendisinin de içinde yer aldığı dört kadın fotoğrafçının, fotoğraf aracılığıyla kadınları güçlendirmek amacıyla kurdukları, 4Plus fotoğraf kolektifinden ve çalışmalarından da bahsetti.

3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri son olarak, yıllardır dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan çatışma, vahşet ve insani felaketleri araştıran ve belgeleyen Amerikalı fotoğrafçı Stanley Greene’in sunumuna ev sahipliği yaptı. Greene yaptığı sunumda dinleyicileri hayatından ve yaşadıklarından kesitlerle etkileyici bir yolculuğa çıkardı. Çalışmaları pek çok ödüle layık görülen ve fotoğrafları dünyanın en karanlık çatışmalarına ışık tutan sanatçı, Çeçenistan, Ruanda, Halep, Bosna Hersek, Rusya, Ukrayna ve yukarı Karabağ’da birçok savaş bölgesinde yaptığı uzun süreli çalışmalarını, fotoğraflarla anlattı. Bugüne dek yaptığı çalışmaların yanı sıra fotoğraf ajansı ve çalışma prensiplerinden de bahseden Greene, meslek ilkeleri konusunda da önemli örnekler verdi. Fotoğraf günleri programı, söyleşilerin ardından konukların ve organizasyon ekibinin katıldığı bir değerlendirme forumu ile sona erdi.

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği DİFAK tarafından düzenlenen 3.Diyarbakır Fotoğraf Günleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen sergi ve söyleşiler, Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığı ve Nar Photos, Anadolu Kültür, ve Calouste Gulbenkian Vakfı işbirliğiyle gerçekleşti.

Görseller

|