DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Teknikler ve Dönemler

12 Eylül - 9 Kasım 2009

Sergi:  Teknikler ve Dönemler

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Devrim Erbil’in 50 yıllık Desenleri Diyarbakır’da!

 

Diyarbakır Sanat Merkezi sekizinci yılına başlarken, sezonun ilk etkinliğini 50. sanat yılında olan Devrim Erbil’in “Teknikler ve Dönemler” isimli resim sergisinin açılışıyla gerçekleştirdi. Anadolu’daki farklı kültür ve kimliklerini kendine has teknik ve anlatım biçimleriyle yansıtan Erbil, çalışmalarını farklı toplumsal katmanların ve kültürel dinamiklerin yarattığı estetik değerler üzerinde kuruyor. İlginin hayli büyük olduğu sergi, aynı zamanda Devrim Erbil’in 50. sanat yılı olması nedeniyle açılışa farklı bir anlam kazandırdı. Akademik eğitim yılları haricinde 50 yıllık sanat serüveninde Türkiye’deki resim geleneğinin oluşmasında önemli katkıları olan Erbil, hala yaptığı çalışmalar ve deneyimlerini paylaşmasıyla da Anadolu’daki resim geleneğini bu yolu aydınlatmaya devam ediyor. 1956 yılından bugüne değin seksenin üstünde kişisel sergi açan sanatçı, İskenderiye, Belgrad, Sofya ve Kuveyt başta olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde Türkiye’yi temsilen birçok sergi komiserliği yaptı.

 

Diyarbakır Açılışı

 

Diyarbakır Sanat Merkezi’ndeki açılışa katılan ve bu kapsamda “Anadolu Aydınlanması” başlığında bir konferans veren Devrim Erbil Diyarbakır’da olmanın mutluluğunu dile getirerek, Diyarbakır’da yaşayan Kaya Özsezgin, Ayhan Türker ve Cuma Ocaklı gibi yazar ve akademisyen ve sanatçılara da göndermelerde bulundu.

 

Doğu-Batı kültür ve sanatı arasındaki bağların yanısıra Anadolu topraklarında farklı kültürel kimliklere sahip halkların da sanatsal üretimlerini hazırladığı fotoğraf slayt gösterimi eşliğinde karşılaştırmalarda bulundu. Avrupa deneyimlerini dile getiren Erbil, sanatın etkileşim temelinde esas özgünlüğüne kavuşacağını ve bu yollardan zenginleşeceğine işaret etti. Kültürlerin ortak kolektif genler yoluyla aktarıldığına inandığını belirten Erbil, “her kültür kendi değerleri içinde güçlüdür. Ve bir birini etkilediği sürece zenginleşir” dedi. Erbil’in Diyarbakır’da sergilenen çalışmalarının içerik ve biçimine bakıldığında gerçekten de gerçeklik algısının sanatsal yaratım içinde süzülerek çizgilere, renklere aktığını görmek mümkün.

 

Güneşe, Göğe ve Tüm Sokaklara

 

Sergideki çalışmaların anlatımları, kendi başına birçok kavramı içerdiği gibi, sadece erdem, insan sevgisi, iktidar, cesaret, korku, adalet, özgürlük gibi kavramların dolayıma sokulduğu tek bir rengin ya da tek bir çizginin dokularında dolaşmamıza da olanak sağlıyor. Bu bir yanıyla Kant’ın “amaçsız amaçlılık” adı altında estetiğin özerk yönlerine işaret ediyor ve duyusallığı estetik tasarımın tamamen dışında bırakan hatta geriye yalnızca saf biçim kaldığı yerleri de sezdirir. Ama “marküteri” isimli çalışmasında olduğu gibi bir çok soyutlamada zengin ve yaratıcı bir belirlenimsizlik halini alır; ki bu dönüştürmekle yükümlü olduğu maddi âleme sırtını dönmekten çok somut olanı soyut olan ile özel olanı genel olan ile yerel olanı evrensel olanla bir dolayımın sanatsal değeri içinde yüzdürür. Bunun adı, doğa, gündelik yaşam, kent, kimi yerlerde toplumsal gerilimlerin doğadaki yansımaları, beklide, zemini soyutlamalarda yer bulan satır arası siyasal okumalar, ruhsal içtepiler, hazza doyumunu tamamlamamış ahlaki varlıklar, kendi içinde binlerce varlığa bölünmüş parçalı-yersiz yurtsuz sesler… Ama bunların hepsinin üstünde ise renk coşkusu, fırtınaları arkasına alan sabah rüzgarları gibi güneşe, göğe ve tüm sokaklara dökülen ruhlara ışık tutuyor. Şiirsel Soyutlama eserine bakıyoruz, renkler sonbaharın hüznünden akıyor; sabah güneşini gören toprağın uyanışı gibi binlerce yılın ağırlığı üzerinde… Elbette Erbil, ‘o kültür’, ‘o toprak’ dediği “Anadolu”yu anlıyoruz. Sanki milyon kere yorulmuş, yoksun düşmüş, bir yanı hep ağrılı ihtiyar bir insanın bakışlarındaki dalgalı durgunluk seriliyor tuvalin her yanına; çok ötelerde sonsuz-sorunlu aşırı imgelerin burgacında… Ama yine de renklerin katmanları sarı ve mavinin tonlarının ayrıştığı noktadan itibaren bütün bu çaresiz hüzünler yumuşak bir sevince dönüşebiliyor. Çizgisel Yorum ve Doğa Coşkusu bu iki durumun tam uç noktalarını birleştiren yerden duruyor, dahası, o bitimsiz imgelerin yorgunluğunun iptal edildiği başka bir soyutlamalı, duyusal estetik alana çekiyor. ‘Çizgisel yorum’ çalışması, çizgilerin sert ve kesik uzantılarıyla bir ‘doğa coşkusu’ eserine belirsiz göndermeleriyle başka renk akışlarında bir güce ve coşkuya dönüşebiliyor. Teknik ve biçemlerin kesiştiği ve koptuğu çalışmalar arasındaki bağlamlar kendi başına ritmik bir uyumu arzuladığını görmek mümkün. Bunların yanı sıra Devrim Erbil’in bir Anadolu tutkunluğunun yanında İstanbul tutkunluğu da göze çarpıyor. Sergideki birçok çalışma, İstanbul’u farklı biçimlerde yansıtmış ve yoğun bir emek gerektirdiği fark ediliyor. Bütün bunlar Devrim Erbil’in sohbetimiz sırasında şu söylediklerinde özetlenebilir: “sanat yaşamla bütünleştiği zaman zenginleşebilir. O nedenle sanat anlamlı kılmaktır. Yaşamı dengelemektir.” Devrim Erbil’in çalışmaları, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde Kasım 9’na kadar görülebilir.

 

Devrim Erbil kimdir?

 

1937’de Uşak’ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde, galeride Halil Dikmen, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu ile çalıştı. 1959’da akademi eğitimini tamamlayan Devrim Erbil, aynı yıl arkadaşlarıyla Soyutçu 7’ler grubunu kurdu. 1962 yılında Akademi’ye asistan olan sanatçı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı. 1963’te Altan Gürman, Adnan Çoker, Sarkis ve Tülay Tura ile birlikte Mavi Grup’u kurdu. İspanya Hükümeti’nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı sanat araştırmalarına Paris ve Londra’da devam etti. Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü olarak görev aldı. 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesörlüğe yükseldi. 1985’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 1988’de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 1990 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi. 1956 yılından bugüne kadar seksenin üstünde kişisel sergi açan Devrim Erbil, İskenderiye, Belgrad, Sofya ve Kuveyt olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde Türk sanatını tanıtan pek çok serginin komiserliğini de yaptı. 2004 yılında Balıkesir Belediyesi’nce Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi adıyla kişisel müzesi açılan sanatçı, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

|